przedszkojak.pl

#069 Jak nauczyć dziecko numeru alarmowego? Z Fast Heroes!

#069 Jak nauczyć dziecko numeru alarmowego? Z Fast Heroes!

Są takie elementy edukacji dzieci, o których warto pamiętać i ich nie pomijać. Jednym z nich jest znajomość numeru alarmowego 112. To, że dziecko w wieku przedszkolnym będzie go znać i wiedzieć do czego go użyć, może komuś uratować zdrowie, a nawet życie! Jak to zrobić szybko i skutecznie? Sprawdź!

#068 Odbiór dziecka z przedszkola – o czym warto pamiętać?

#068 Odbiór dziecka z przedszkola – o czym warto pamiętać?

„Co, już 15:00?” Z niedowierzaniem spoglądasz na zegarek, który pokazuje, że oto właśnie
nadchodzi pora na spotkanie z maluchem. Nie zawsze jest kolorowo, więc podczas trasy do
przedszkola zastanawiasz się, czego możesz się dzisiaj spodziewać. Czy przywita się z
radością? Czy z wypiekami opowie o swoim dniu w placówce? A może będzie zły lub
smutny, że akurat dzisiaj odbierasz go dopiero o tej porze? Poznaj kilka wskazówek, dzięki
którym odbiór dziecka z przedszkola, niezależnie od towarzyszących mu emocji, będzie dla
was znacznie prostszy.

#067 „Nie wolno” i „nie rób tak”, czyli o tym, jak komunikować dziecku zakazy

#067 „Nie wolno” i „nie rób tak”, czyli o tym, jak komunikować dziecku zakazy

„Nie możesz”, „nie wolno”, „nie rób tak” – to słowa, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród rodziców, a dzieciom powtarzane są niemal jak mantra. Tymczasem w wychowywaniu nie chodzi o sterowanie maluchami i oczekiwanie posłuszeństwa (któremu sprzyjają między innymi takie komunikaty), pozwalanie czy zabranianie, a o przedstawianie im świata i wyjaśnianie różnego rodzaju zależności. Niestety, wielu dorosłym po prostu trudno jest z nich zrezygnować, nie znają alternatywy dla tych komunikatów. I to właśnie postaram się zmienić.

#066 Jak urządzić pokój dwulatka?

#066 Jak urządzić pokój dwulatka?

Od kilku miesięcy nosiłam się z zamiarem przeprowadzenia zmian w pokoju Tymka. Szukałam inspiracji, zastanawiałam się nad tym co aktualnie jest mu potrzebne, z czego będzie korzystał. Dziś mogę podzielić się z Wami efektem. Jeśli zadajesz sobie pytania „Jak urządzić pokój na miarę potrzeb dwulatka lub trzylatka?”, „Co powinno znaleźć się w pokoju takiego malucha?”, „Jak dostosować przestrzeń tak, by pozytywnie wpływała na jego rozwój i samodzielność?” to zapraszam po garść wskazówek i inspiracji!

#065 Jak zachęcić dziecko do czytania?

#065 Jak zachęcić dziecko do czytania?

O tym jak czytanie książek wpływa na rozwój dziecka wiemy już wszyscy. Co jednak, jeśli maluch nie jest zainteresowany tego typu aktywnością, a książki zamiast być przeglądane i czytane, kurzą się na regale? Jeśli chcesz to zmienić, ale nie wiesz jak to zrobić – przeczytaj te kilka wskazówek.

#064 Jak wybrać przedszkole dla swojego malucha?

#064 Jak wybrać przedszkole dla swojego malucha?

To pytanie wraca do mnie jak bumerang co roku o tej porze. Pojawia się również cyklicznie przez cały rok. Najczęściej kiedy maluch skończy dwa lata zaczynamy nerwowo rozglądać się po okolicy w poszukiwaniu przedszkola. I równie szybko zadajemy sobie pytanie – jak je wybrać?

#063 Pop it! Pomysły na rozwojowe zabawy z bąbelkami

#063 Pop it! Pomysły na rozwojowe zabawy z bąbelkami

Pop it – czyli silikonowe bąbelki w różnych kolorach i kształtach zalały stragany i miejsca z pamiątkami w wielu miastach. Prawdopodobnie ma je już każdy maluch. Producenci twierdzą, że to zabawka sensoryczna i antystresowa. A ja widzę w niej ogromny potencjał rozwojowy! Sprawdź jakie rozwijające zabawy z wykorzystaniem tego gadżetu możesz zaproponować swojemu dziecku!

#062 Czy dzieci powinny oglądać bajki w przedszkolu?

#062 Czy dzieci powinny oglądać bajki w przedszkolu?

Pamiętam, jak jedna z mam zapytała mnie o to, po co niektóre przedszkola wyposażają sale w telewizory. Co więcej, aktualnie w wielu placówkach są zamiast nich rzutniki, ekrany i tablice multimedialne. Czy to obowiązkowe narzędzia nauczyciela przedszkola? A jeśli tak – w jaki sposób i jak często powinien z nich korzystać? I jak to jest z bajkami – czy dzieci powinny oglądać bajki w przedszkolu?

#061 Tematyka kompleksowa w kontekście świąt

#061 Tematyka kompleksowa w kontekście świąt

Za nami kolejne Święta Wielkiej Nocy. Ze względu na to, że od tygodnia trwa zdalna edukacja przedszkolaków, rodzice jak nigdy wcześniej mają wgląd w to, jakie zajęcia wokół tej tematyki proponowane są dzieciom w przedszkolu. Wspólnie wysłuchują opowiadań, oglądają przesyłane przez nauczycieli materiały, wykonują prace plastyczne i organizują zabawy. I mocniej niż zwykle pojawił się w tym roku dylemat zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców, w jaki sposób ta tematyka powinna być w przedszkolu realizowana?

#060 Zdalne nauczanie w przedszkolu – o czym pamiętać?

#060 Zdalne nauczanie w przedszkolu – o czym pamiętać?

Od poniedziałku 29 marca trwa kolejny już lockdown, którego konsekwencją jest zamknięcie żłobków i przedszkoli. Ostatnią taką sytuację mieliśmy w Polsce dokładnie rok temu. Dla większości przedszkolaków wiąże się to z realizacją edukacji przedszkolnej zdalnie – w domu, w obecności rodzica. To, czy to się uda i jak będzie wyglądać organizacja takiego przedsięwzięcia jak „zdalne przedszkole” zależy od wielu czynników. O czym pamiętać?

Na blogu znajdziesz kilkadziesiąt artykułów, które przybliżą Ci przedszkolną rzeczywistość i ułatwią codzienność z kilkulatkiem!

przedszkojak

Pin It on Pinterest