fbpx
#066 Jak urządzić pokój dwulatka?

#066 Jak urządzić pokój dwulatka?

Od kilku miesięcy nosiłam się z zamiarem przeprowadzenia zmian w pokoju Tymka. Szukałam inspiracji, zastanawiałam się nad tym co aktualnie jest mu potrzebne, z czego będzie korzystał. Dziś mogę podzielić się z Wami efektem. Jeśli zadajesz sobie pytania „Jak urządzić pokój na miarę potrzeb dwulatka lub trzylatka?”, „Co powinno znaleźć się w pokoju takiego malucha?”, „Jak dostosować przestrzeń tak, by pozytywnie wpływała na jego rozwój i samodzielność?” to zapraszam po garść wskazówek i inspiracji!

#065 Jak zachęcić dziecko do czytania?

#065 Jak zachęcić dziecko do czytania?

O tym jak czytanie książek wpływa na rozwój dziecka wiemy już wszyscy. Co jednak, jeśli maluch nie jest zainteresowany tego typu aktywnością, a książki zamiast być przeglądane i czytane, kurzą się na regale? Jeśli chcesz to zmienić, ale nie wiesz jak to zrobić – przeczytaj te kilka wskazówek.

#064 Jak wybrać przedszkole dla swojego malucha?

#064 Jak wybrać przedszkole dla swojego malucha?

To pytanie wraca do mnie jak bumerang co roku o tej porze. Pojawia się również cyklicznie przez cały rok. Najczęściej kiedy maluch skończy dwa lata zaczynamy nerwowo rozglądać się po okolicy w poszukiwaniu przedszkola. I równie szybko zadajemy sobie pytanie – jak je wybrać?

#063 Pop it! Pomysły na rozwojowe zabawy z bąbelkami

#063 Pop it! Pomysły na rozwojowe zabawy z bąbelkami

Pop it – czyli silikonowe bąbelki w różnych kolorach i kształtach zalały stragany i miejsca z pamiątkami w wielu miastach. Prawdopodobnie ma je już każdy maluch. Producenci twierdzą, że to zabawka sensoryczna i antystresowa. A ja widzę w niej ogromny potencjał rozwojowy! Sprawdź jakie rozwijające zabawy z wykorzystaniem tego gadżetu możesz zaproponować swojemu dziecku!

#062 Czy dzieci powinny oglądać bajki w przedszkolu?

#062 Czy dzieci powinny oglądać bajki w przedszkolu?

Pamiętam, jak jedna z mam zapytała mnie o to, po co niektóre przedszkola wyposażają sale w telewizory. Co więcej, aktualnie w wielu placówkach są zamiast nich rzutniki, ekrany i tablice multimedialne. Czy to obowiązkowe narzędzia nauczyciela przedszkola? A jeśli tak – w jaki sposób i jak często powinien z nich korzystać? I jak to jest z bajkami – czy dzieci powinny oglądać bajki w przedszkolu?

#061 Tematyka kompleksowa w kontekście świąt

#061 Tematyka kompleksowa w kontekście świąt

Za nami kolejne Święta Wielkiej Nocy. Ze względu na to, że od tygodnia trwa zdalna edukacja przedszkolaków, rodzice jak nigdy wcześniej mają wgląd w to, jakie zajęcia wokół tej tematyki proponowane są dzieciom w przedszkolu. Wspólnie wysłuchują opowiadań, oglądają przesyłane przez nauczycieli materiały, wykonują prace plastyczne i organizują zabawy. I mocniej niż zwykle pojawił się w tym roku dylemat zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców, w jaki sposób ta tematyka powinna być w przedszkolu realizowana?

#060 Zdalne nauczanie w przedszkolu – o czym pamiętać?

#060 Zdalne nauczanie w przedszkolu – o czym pamiętać?

Od poniedziałku 29 marca trwa kolejny już lockdown, którego konsekwencją jest zamknięcie żłobków i przedszkoli. Ostatnią taką sytuację mieliśmy w Polsce dokładnie rok temu. Dla większości przedszkolaków wiąże się to z realizacją edukacji przedszkolnej zdalnie – w domu, w obecności rodzica. To, czy to się uda i jak będzie wyglądać organizacja takiego przedsięwzięcia jak „zdalne przedszkole” zależy od wielu czynników. O czym pamiętać?

#059 Kary w przedszkolu – historia czy aktualne metody?

#059 Kary w przedszkolu – historia czy aktualne metody?

Chciałabym rozpocząć ten tekst optymistycznie i zapewnić, że placówek, w których stosuje się kary wobec dzieci jest mało lub coraz mniej. Niestety nie mogę z całą pewnością tego powiedzieć. Mimo, że o systemach kar i nagród i rezultatach (zwłaszcza emocjonalnych), jakie niosą za sobą mówi się coraz więcej, wielu nauczycieli nadal jest przekonanymi, że nie da się inaczej radzić sobie z grupą kilkulatków. Z czego to wynika? Dlaczego system kar i nagród jest tak atrakcyjny dla dorosłych? Jakie kary najczęściej stosuje się aktualnie w przedszkolach?

#058 Stereotypy płci w przedszkolu

#058 Stereotypy płci w przedszkolu

Stereotypy dotyczące wyglądu, zachowania i wychowywania dotyczą zarówno chłopców, jak i dziewczynek i są powszechnie znane nam wszystkim. Co więcej, jeszcze nie tak dawno były przekonaniami, w których nikt nie doszukiwał się czegoś niewłaściwego. Świadomość rodzicielska nieustannie rośnie i dziś wiemy już, że stereotypy płci mogą być krzywdzące i destrukcyjnie wpływać na to, jakim człowiekiem będzie w przyszłości małe dziecko. Czy przedszkole częściej wzmacnia stereotypowe myślenie, czy uczy jak można inaczej?

#057 Jak reagować na konflikty w przedszkolu?

#057 Jak reagować na konflikty w przedszkolu?

Tam, gdzie jest dużo dzieci, tam są i będą się pojawiać konflikty. Przedszkole jest miejscem niezwykle konfliktogennym. Wystarczy, że ktoś weźmie zabawkę, o której właśnie marzył ten drugi czy potrąci innego stojąc w kolejce, a kłótnię mamy wręcz gwarantowaną. Co tak naprawdę dzieje się w przedszkolu? Jak reagować na dziecięce konflikty? Czy każde spięcie wymaga reakcji dorosłego?

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli po przeczytaniu artykułu zostawisz swój komentarz i dasz o nim znać innym Mamom, którym może się on przydać.

Gdybyś chciała dowiedzieć się czegoś więcej
o tym, kim jestem – odsyłam Cię do zakładki O MNIE.

Przyjemnej lektury!

przedszkojak

Zobacz co słychać
na Instagramie, Facebooku i Pintereście!

Pin It on Pinterest