przedszkojak.pl

#070 Dlaczego warto pozwolić dziecku się brudzić?

#070 Dlaczego warto pozwolić dziecku się brudzić?

Brudzące zabawy – to hasło, którego wielu rodziców unika jak ognia. Oczyma wyobraźni widząc ten bałagan, brudne ubrania, konieczność zamiatania i kąpieli. Taki faktycznie bywa efekt tych zabaw. Myślę, że warto jednak spojrzeć nie tylko na skutki uboczne, ale przede wszystkim efekt rozwojowy i procesy, które podczas takiej zabawy zachodzą. Tego typu aktywności to nie tylko ogromna frajda dla maluchów, ale także rozwój kluczowych umiejętności. Jestem pewna, że spojrzenie na korzyści jakie przynosi “brudna zabawa” przekona wielu rodziców do przymykania wzroku na bałagan.

#069 Jak nauczyć dziecko numeru alarmowego? Z Fast Heroes!

#069 Jak nauczyć dziecko numeru alarmowego? Z Fast Heroes!

Są takie elementy edukacji dzieci, o których warto pamiętać i ich nie pomijać. Jednym z nich jest znajomość numeru alarmowego 112. To, że dziecko w wieku przedszkolnym będzie go znać i wiedzieć do czego go użyć, może komuś uratować zdrowie, a nawet życie! Jak to zrobić szybko i skutecznie? Sprawdź!

#068 Odbiór dziecka z przedszkola – o czym warto pamiętać?

#068 Odbiór dziecka z przedszkola – o czym warto pamiętać?

„Co, już 15:00?” Z niedowierzaniem spoglądasz na zegarek, który pokazuje, że oto właśnie
nadchodzi pora na spotkanie z maluchem. Nie zawsze jest kolorowo, więc podczas trasy do
przedszkola zastanawiasz się, czego możesz się dzisiaj spodziewać. Czy przywita się z
radością? Czy z wypiekami opowie o swoim dniu w placówce? A może będzie zły lub
smutny, że akurat dzisiaj odbierasz go dopiero o tej porze? Poznaj kilka wskazówek, dzięki
którym odbiór dziecka z przedszkola, niezależnie od towarzyszących mu emocji, będzie dla
was znacznie prostszy.

#067 „Nie wolno” i „nie rób tak”, czyli o tym, jak komunikować dziecku zakazy

#067 „Nie wolno” i „nie rób tak”, czyli o tym, jak komunikować dziecku zakazy

„Nie możesz”, „nie wolno”, „nie rób tak” – to słowa, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród rodziców, a dzieciom powtarzane są niemal jak mantra. Tymczasem w wychowywaniu nie chodzi o sterowanie maluchami i oczekiwanie posłuszeństwa (któremu sprzyjają między innymi takie komunikaty), pozwalanie czy zabranianie, a o przedstawianie im świata i wyjaśnianie różnego rodzaju zależności. Niestety, wielu dorosłym po prostu trudno jest z nich zrezygnować, nie znają alternatywy dla tych komunikatów. I to właśnie postaram się zmienić.

#066 Jak urządzić pokój dwulatka?

#066 Jak urządzić pokój dwulatka?

Od kilku miesięcy nosiłam się z zamiarem przeprowadzenia zmian w pokoju Tymka. Szukałam inspiracji, zastanawiałam się nad tym co aktualnie jest mu potrzebne, z czego będzie korzystał. Dziś mogę podzielić się z Wami efektem. Jeśli zadajesz sobie pytania „Jak urządzić pokój na miarę potrzeb dwulatka lub trzylatka?”, „Co powinno znaleźć się w pokoju takiego malucha?”, „Jak dostosować przestrzeń tak, by pozytywnie wpływała na jego rozwój i samodzielność?” to zapraszam po garść wskazówek i inspiracji!

#065 Jak zachęcić dziecko do czytania?

#065 Jak zachęcić dziecko do czytania?

O tym jak czytanie książek wpływa na rozwój dziecka wiemy już wszyscy. Co jednak, jeśli maluch nie jest zainteresowany tego typu aktywnością, a książki zamiast być przeglądane i czytane, kurzą się na regale? Jeśli chcesz to zmienić, ale nie wiesz jak to zrobić – przeczytaj te kilka wskazówek.

#064 Jak wybrać przedszkole dla swojego malucha?

#064 Jak wybrać przedszkole dla swojego malucha?

To pytanie wraca do mnie jak bumerang co roku o tej porze. Pojawia się również cyklicznie przez cały rok. Najczęściej kiedy maluch skończy dwa lata zaczynamy nerwowo rozglądać się po okolicy w poszukiwaniu przedszkola. I równie szybko zadajemy sobie pytanie – jak je wybrać?

#063 Pop it! Pomysły na rozwojowe zabawy z bąbelkami

#063 Pop it! Pomysły na rozwojowe zabawy z bąbelkami

Pop it – czyli silikonowe bąbelki w różnych kolorach i kształtach zalały stragany i miejsca z pamiątkami w wielu miastach. Prawdopodobnie ma je już każdy maluch. Producenci twierdzą, że to zabawka sensoryczna i antystresowa. A ja widzę w niej ogromny potencjał rozwojowy! Sprawdź jakie rozwijające zabawy z wykorzystaniem tego gadżetu możesz zaproponować swojemu dziecku!

#062 Czy dzieci powinny oglądać bajki w przedszkolu?

#062 Czy dzieci powinny oglądać bajki w przedszkolu?

Pamiętam, jak jedna z mam zapytała mnie o to, po co niektóre przedszkola wyposażają sale w telewizory. Co więcej, aktualnie w wielu placówkach są zamiast nich rzutniki, ekrany i tablice multimedialne. Czy to obowiązkowe narzędzia nauczyciela przedszkola? A jeśli tak – w jaki sposób i jak często powinien z nich korzystać? I jak to jest z bajkami – czy dzieci powinny oglądać bajki w przedszkolu?

#061 Tematyka kompleksowa w kontekście świąt

#061 Tematyka kompleksowa w kontekście świąt

Za nami kolejne Święta Wielkiej Nocy. Ze względu na to, że od tygodnia trwa zdalna edukacja przedszkolaków, rodzice jak nigdy wcześniej mają wgląd w to, jakie zajęcia wokół tej tematyki proponowane są dzieciom w przedszkolu. Wspólnie wysłuchują opowiadań, oglądają przesyłane przez nauczycieli materiały, wykonują prace plastyczne i organizują zabawy. I mocniej niż zwykle pojawił się w tym roku dylemat zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców, w jaki sposób ta tematyka powinna być w przedszkolu realizowana?

Na blogu znajdziesz kilkadziesiąt artykułów, które przybliżą Ci przedszkolną rzeczywistość i ułatwią codzienność z kilkulatkiem!

przedszkojak

Pin It on Pinterest