#047 Jak przedszkole wspiera zabawy tematyczne dzieci?

#047 Jak przedszkole wspiera zabawy tematyczne dzieci?

Dzieci w przedszkolu podejmują bardzo różne zabawy. Od zabaw ruchowych, przez konstrukcyjne i artystyczne, aż po zabawy w role. Te ostatnie są szczególnie ważne, bo wpływają na ich rozwój społeczny, integrują rówieśników, ale też rozwijają wyobraźnię. Czy w przedszkolu jest przestrzeń na zabawy tematyczne? Jakie formy przybierają?

#046 Rysowanie i kolorowanie – jak zachęcić do nich Przedszkojaka?

#046 Rysowanie i kolorowanie – jak zachęcić do nich Przedszkojaka?

Rysowanie i kolorowanie to aktywności, które mocno kojarzą nam się z dzieciństwem. Większości przedszkolaków nie trzeba namawiać do ich podjęcia. Bywa jednak tak, że początki świadomego rysowania i wypełniania kolorowanek są na tyle trudne, że maluch szybko się zniechęca i na widok kredek i kartek buntuje się i ucieka w popłochu. Co możesz zrobić, żeby to zmienić? Jak sprawić, że Twój Przedszkojak będzie fantastycznym rysownikiem?

#045 Zabawa z rówieśnikami – kiedy dzieci zaczną bawić się razem?

#045 Zabawa z rówieśnikami – kiedy dzieci zaczną bawić się razem?

Czas, w którym maluch zacznie się bawić z innymi dziećmi nie wymagając obecności ciągłej mamy jawi się nam jako coś odległego i luksusowego zarazem. Zastanawiamy się kiedy to nastąpi, dlaczego maluchy nie potrafią ustalić zasad zabawy i się ich trzymać, co sprawia, że nie chcą się dzielić zabawkami. Na te wszystkie aspekty ma jak zawsze wpływ etap rozwoju, na którym jest kilkulatek. Kiedy dzieci są gotowe na zabawę z rówieśnikami?

#044 Jak przedszkole kształtuje samodzielność dziecka?

#044 Jak przedszkole kształtuje samodzielność dziecka?

Wielu rodziców jest przekonanych, że nic tak nie wpłynie na samodzielność dziecka, jak jego pobyt w przedszkolu.Maluch idzie do placówki na pół dnia i musi sobie poradzić w wielu sytuacjach bez pomocy rodziców. Jak zatem przedszkole rozwija tę samodzielność? Jakimi metodami posługują się nauczyciele? Jakie czynności opanowuje w pierwszej kolejności? Które z nich są istotne dla poczucia bezpieczeństwa dziecka?

#043 Wyżywienie w przedszkolu – podstawowe informacje

#043 Wyżywienie w przedszkolu – podstawowe informacje

Kwestia wyżywienia w przedszkolu jest istotna dla większości, jeśli nie wszystkich rodziców. Często ten aspekt jest jednym z tych, które decydują o wyborze przedszkola dla dziecka. Kto ustala menu w placówce? Jak wyglądają zasady opłat za wyżywienie? Czy rodzic powinien mieć dostęp do jadłospisu? Co z alergiami pokarmowymi?

#042 Zabawa dziecka – czy można ją bagatelizować?

#042 Zabawa dziecka – czy można ją bagatelizować?

Kiedy myślimy o tym, jak spędza dzień kilkulatek, możemy zauważyć, że największą część dnia poświęca on szeroko rozumianej zabawie. Niektórzy rodzice lubią bagatelizować te czynności i podsumowywać słowami „Nie zrobiłeś dzisiaj nic sensownego, bo się cały dzień bawiłeś”. Sprawdź jak wiele wnosi zabawa do dziecięcego rozwoju.

#041 Cyfrowe technologie w przedszkolu

#041 Cyfrowe technologie w przedszkolu

Obecność nowych technologii w życiu przedszkolaków jest w mojej ocenie nieunikniona. Ciężko wyobrazić sobie kilkulatka, który nigdy nie oglądał bajki czy nie grał w grę komputerową. Dzieci mają do czynienia z narzędziami cyfrowymi każdego dnia. Warto więc zastanowić się czy słusznym jest operowanie wyłącznie zakazami i szlabanami w tej kwestii? Czy nie byłoby mądrzej zastanowić się jak wykorzystać potencjał tych narzędzi i jak nauczyć nasze dzieci mądrze z nich korzystać? Jaką rolę mogą spełniać multimedia w wychowaniu przedszkolnym? 

#040 Sala w przedszkolu – aranżacja i jej dostosowanie

#040 Sala w przedszkolu – aranżacja i jej dostosowanie

Przedszkole to miejsce stworzone z myślą o dzieciach. Z tego też względu jego sale są zwykle zaaranżowane tak, aby kilkulatki mogły swobodnie z nich korzystać. Jakie są najważniejsze korzyści płynące z dostosowania przestrzeni do potrzeb i możliwości przedszkolaków? Co to są kąciki tematyczne i w co są wyposażone? Dlaczego to takie istotne, żeby dzieci mogły samodzielnie funkcjonować w przedszkolnej sali?

#039 Komunikacja z nauczycielem – trudności i rozwiązania

#039 Komunikacja z nauczycielem – trudności i rozwiązania

Dobra komunikacja rodzica i nauczyciela jest kluczowym elementem dobrej współpracy. Rodzicowi zwykle bardzo zależy na tym, żeby wiedzieć jak wyglądał dzień jego dziecka w przedszkolu, a niejednokrotnie ciężko wyciągnąć jakieś szczegóły od samego zainteresowanego. Równie ciężko uzyskać od nauczyciela taką informację ze względu na utrudniony kontakt. Jak w takim razie może wyglądać jej przekazywanie? Jakie są formy komunikacji nauczyciela z rodzicem?

#038 Pakiet edukacyjny – czy jest przedszkolakowi niezbędny?

#038 Pakiet edukacyjny – czy jest przedszkolakowi niezbędny?

Wraz z początkiem roku szkolnego rodzice przedszkolaków muszą podjąć sporo decyzji. Jedną z nich jest to, czy decydują się na wyposażenie dzieci w pakiet edukacyjny, z którym będą pracować przez cały rok. Rodzice często zdają się na decyzję i zdanie nauczycieli, a Ci są niezwykle podzieleni w tym temacie. Pakiet edukacyjny dla dzieci przedszkolnych ma bowiem zwolenników, ale i przeciwników. Dużą rolę odgrywa też tutaj przedstawiciel wydawnictwa, który współpracuje z placówką. Jak to jest – czy pakiet edukacyjny jest potrzebny/niezbędny?

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli po przeczytaniu artykułu zostawisz swój komentarz i dasz o nim znać innym Mamom, którym może się on przydać.

Gdybyś chciała dowiedzieć się czegoś więcej
o tym, kim jestem – odsyłam Cię do zakładki O MNIE.

Przyjemnej lektury!

Zobacz co słychać
na Facebooku, Instagramie i Pintereście!

Pin It on Pinterest