przedszkojak.pl

Od kilku miesięcy nosiłam się z zamiarem przeprowadzenia zmian w pokoju Tymka. Szukałam inspiracji, zastanawiałam się nad tym co aktualnie jest mu potrzebne, z czego będzie korzystał. Dziś mogę podzielić się z Wami efektem. Jeśli zadajesz sobie pytania „Jak urządzić pokój na miarę potrzeb dwulatka lub trzylatka?”, „Co powinno znaleźć się w pokoju takiego malucha?”, „Jak dostosować przestrzeń tak, by pozytywnie wpływała na jego rozwój i samodzielność?” to zapraszam po garść wskazówek i inspiracji!


W artykule oznaczam i zostawiam linki do konkretnych produktów i marek, które pomogły nam zaprowadzić te zmiany. Podświetlone na żółto nazwy przeniosą Was bezpośrednio do sklepów. 

Przestrzeń do zabawy

Mimo, że ten pokój był przeznaczony dla niego od samego początku, do niedawna był jedynie przechowalnią zabawek. W ciągu dnia całe życie i zabawa toczyły się w salonie, a drzemki i sen nocny Tymek odbywał w naszej sypialni. Akceptowaliśmy to w pełni, mając poczucie, że w przyszłości, jak już zobaczymy w nim gotowość, to się zmieni. I tak tuż po drugich urodzinach powoli zaczęłam zaprowadzać zmiany i wyposażać ten pokoik w nowe elementy. Wykorzystałam swoją wiedzę i doświadczenia z przedszkola, by podjąć decyzję jakie strefy i kąciki tematyczne mogą być dla nas dobrym rozwiązaniem. Mocno inspirowałam się również aranżacją sali przedszkolnej – artykuł o tym jak i dlaczego jest urządzona tutaj.

W centralnym miejscu pokoju puzzlową matę zastąpił miękki dywan Lorena Canals, który wyznacza miejsce do zabaw dywanowych. Ujął mnie swoim designem – ten wzór łączy wszystkie kolory, jakie są w tym pokoju. W dodatku jest na tyle uniwersalny kolorystycznie, że będzie odpowiedni zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki! Co więcej, dywany marki Lorena Canals są wyjątkowe z dwóch powodów: są naturalne i ręcznie tkane, ale też można je składać, a nawet prać w pralce! Fantastyczne praktyczne rozwiązanie, biorąc pod uwagę to, jak wiele może się wydarzyć w dziecięcym pokoju. Nasz dywan pochodzi ze sklepu AMKO – w asortymencie Amko znajdziecie też inne wzory, kolory i rozmiary.

Dość kluczowym jest ustalenie sposobu przechowywania zabawek. My od początku trzymamy zabawki w regale TROFAST z IKEA. To pojemne, trwałe i praktyczne rozwiązanie. Dużym ułatwieniem jest wyznaczenie i oznaczenie jakie zabawki są przechowywane w konkretnym pudełku. Dzięki temu maluch wdraża się do zachowywania porządku i odpowiednio segreguje przedmioty po zabawie.

Miejsce do pracy i zabaw kreatywnych

Kolejnym miejscem zabawy, w którym powstają rysunki, prace plastyczne i inne kreatywne przedsięwzięcia jest kącik plastyczny, który tworzą drewniany stolik z krzesełkami oraz ścienny organizer od marki Rysia Chata. Kiedy odnalazłam tę markę w czeluściach Instagrama poczułam, że ten zestaw będzie dla nas idealny! Zarówno mebelki jak i tablica z akcesoriami są wykonane z naturalnej sklejki brzozowej i tworzą piękny komplet, którego wspólnym mianownikiem jest wykorzystanie tego samego systemu SZARAGI/Pegboard, czyli perforowań w kształcie litery T. Dzięki temu możemy samodzielnie projektować układ półeczek, tac, pojemników i haczyków. Producenci, dbając o bezpieczeństwo dzieci, zaprojektowali zaokrąglone rogi, a do pokrycia warstwy wierzchniej użyli wyłącznie bezpiecznych lakierów. To idealne rozwiązanie do pokoików dziecięcych urządzanych zgodnie z założeniami pedagogiki M. Montessori.

 Dlaczego wybrałam ten zestaw i uważam, że jest najlepszym rozwiązaniem?

jest stabilny, bardzo solidnie wykonany i skrojony idealnie na wzrost trzylatka,
dzięki temu, że możemy dopiąć akcesoria z boku stolika (pojemnik z kredkami czy tacę z artykułami biurowymi) nie zajmują one miejsca na blacie, unikamy też wysypania się kredek czy rozsypania elementów podczas pracy,
organizer na ścianie mieści wszystkie najpotrzebniejsze artykuły plastyczne (w naszym kąciku znajdują się m.in. kredki, farby i pędzle, nożyczki, klej, dziurkacze, papier, ciastolina), dziecko ma łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych materiałów,
klipsy w organizerze pozwalają nam z łatwością wyeksponować dziecięce prace plastyczne,
to miejsce niesamowicie zachęca do pracy i zabawy!
szaragi rysia chata przedszkojak

Miejsce do czytania książek

Miejscem szczególnie ważnym dla dużych i małych moli książkowych jest regał z dziecięcą literaturą. Nasza kolekcja książek jest już dość pokaźna i stale się powiększa, dlatego całe szczęście, że biblioteczka marki MOMIKI Concept jest taka pojemna! To świetny i solidny mebel, który nie tylko pozwala przechowywać książki, ale autentycznie zachęca malucha do częstszego sięgania po nie! Więcej o tym jak sprawić, by dzieci chciały czytać książki i o walorach samej biblioteczki pisałam w poprzednim artykule.

Największą zagwostkę miałam z nowym łóżkiem. Pierwszą myślą było tak popularne wszędzie łóżko-domek z materacem przy ziemi, jednak metraż naszego pokoju zupełnie nie pozwalał mi zrealizować tego planu. Chcąc zadbać o dużą przestrzeń do zabaw podłogowych w ciągu dnia i jednocześnie dużą powierzchnię spania (tak, by któryś z rodziców w razie potrzeby mógł położyć się z dzieckiem) musieliśmy zdecydować się na coś sporego i rozkładanego. 

Miejsce do snu

Na szczęście znaleźliśmy idealny model – sofę Susan w Kave Home, która za dnia jest miejscem do czytania książek, a w nocy i na czas drzemki zamienia się w wygodne łóżko. Sam system rozkładania jest prosty i łatwy w obsłudze, a design bardzo współczesny. Dla nas to fantastyczny kompromis!

Na co należy zwrócić uwagę przy organizacji miejsca do spania dla kilkulatka?

 • łóżko powinno być na tyle niskie, by maluch mógł samodzielnie z niego wychodzić i na nie wchodzić,
 • warto pomyśleć o zabezpieczeniu (jeśli jest taka potrzeba) – dosunąć do ściany, zamontować barierkę,
 • materac powinien być średniotwardy.

Ostatnim elementem, który jednocześnie dodaje pokoikowi Tymka leśnego charakteru jest nowa pościel. Wybraliśmy wzór choinki z White Pocket. Śmiem twierdzić, że ta marka tworzy najpiękniejsze pościele w Polsce! Rozmiar kołdry i pościeli dostosowaliśmy do naszych potrzeb i poprzednich doświadczeń Tymka ze współspania z rodzicami – dlatego postawiliśmy na 150×200.

Ściany

Na ścianach mamy farbę (zmywalną, która będzie odporna na wszelkie małe paluszki i kredki) i naklejki. Tak, te piękne akwarelowe choinki to nie jest moje dzieło, a naklejki od yokodesign.pl, które wprowadziły do pokoju fantastyczny leśny klimat i są z nami od samego początku! Uwielbiam za jakość, łatwość nanoszenia na ścianę i ten wzór, który nie przytłacza, a fantastycznie koresponduje z pościelą od White Pocket.

Co jest dla mnie kluczowe przy urządzaniu pokoju dla kilkulatka?

Gdybym miała wymienić kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy organizacji przestrzeni w pokoju dziecka, byłyby to:

 1. przestrzeń uporządkowana, z wyznaczonymi strefami na zabawę, przechowywanie garderoby, relaks i sen
 2. przestrzeń sprzyjająca rozwojowi samodzielności – niskie regały, większość przedmiotów i zabawek w zasięgu dziecka,
 3. przestrzeń sprzyjająca skupieniu uwagi – brak rozpraszających bodźców (interaktywne zabawki, mocne kolory i wzory na ścianach), brak chronicznego bałaganu i przeładowania zabawkami.

 

Jak wyglądają pokoiki Waszych dzieci? Wzięliście pod uwagę te aspekty urządzając pokój dla starszaka? A może warto byłoby coś zmienić? Mam nadzieję, że moje inspiracje będą dla Was pomocne!

przedszkojak.pl

Prywatne: Warsztat online „Nauka samodzielności i samoobsługi u dzieci”

Warsztaty trwają półtorej godziny i są podzielone na dwie części.
Pierwsza z nich, merytoryczna, to wykład, z którego dowiesz się m.in.:

 • jak rozwija się samodzielność i samoobsługa u dzieci,
 • co możesz zrobić jako rodzic, by wspierać samodzielność dziecka,
 • jak dostosować domową przestrzeń, by maksymalnie wspierać samodzielność u dzieci,
 • kiedy i w jaki sposób angażować dziecko w wykonywanie obowiązków domowych,
 • dlaczego dziecko prosi o pomoc mimo, że może już poradzić sobie samo?

Druga część, praktyczna, to zadania problemowe dla uczestników i sesja Q&A.

Original price was: 69,00 zł.Current price is: 10,00 zł.

Najniższa cena regularna w ciągu ostatnich 30 dni: 69,00 .

Pin It on Pinterest