Są takie elementy edukacji dzieci, o których warto pamiętać i ich nie pomijać. Jednym z nich jest znajomość numeru alarmowego 112. To, że dziecko w wieku przedszkolnym będzie go znać i wiedzieć do czego go użyć, może komuś uratować zdrowie, a nawet życie! Jak to zrobić szybko i skutecznie? Sprawdź!
112 – jak nauczyć tego malucha szybko i skutecznie?
Poznaj sposób jak w trzech krokach, z wykorzystaniem elementów twarzy, zapamiętać numer alarmowy 112. Wystarczy, że usiądziesz na przeciwko dziecka (albo razem usiądziecie przed lustrem) i zwrócisz uwagę dziecka na jej układ: buzia-nos-oczy!
Jedna buzia – jeden nos – dwoje oczu. 1 – 1 – 2.
Wypowiadając te liczby, pokazuj konkretny element twarzy (jak na zdjęciach poniżej). W ten sposób znacznie szybciej go zapamięta i będzie potrafił go sobie przypomnieć w sytuacji kryzysowej.
W kolejnym etapie możecie spróbować wyklikać ten numer na kalkulatorze, zapisać w formie cyfr i finalnie – spróbować wystukać na telefonie. Pamiętaj, żeby przy wprowadzaniu tego numeru wyjaśnić maluchowi w jakich konkretnych sytuacjach może być nam potrzebny!
Tutorial w formie wideo znajdziesz na moim instagramie.
Chcesz zostać bohaterem?
A kiedy będziecie znać już numer alarmowy, możecie wraz z bohaterami kampanii edukacyjnej „FAST Heroes” nauczyć się na jego podstawie objawów udaru mózgu, który dotyka najczęściej osób starszych – babcie i dziadków. Znajomość i szybkie wychwycenie tych objawów oraz wezwanie pomocy na czas (nawet przez kilkulatka) może nierzadko uratować im życie!
Rodzicu! Nauczycielu!
Jeżeli jesteś rodzicem, zachęcam Cię do przedstawienia swojemu maluchowi uroczych bohaterów: Franka, Arnolda i Sophię i zarejestrowania się w akcji superbohaterów! Zrobisz to w prosty sposób, logując się na stronie projektu: https://pl-pl.fastheroes.com/ Po zalogowaniu będziecie mieć dostęp do materiałów wideo, gier oraz e-booków i zadań, by nie tylko ćwiczyć znajomość numeru alarmowego, ale zwrócić uwagę dziecka na inne aspekty zdrowia i bezpieczeństwa. To merytoryczne i atrakcyjne graficznie materiały, które mogą wypełnić Wam czas przeznaczony na zabawę!
A jeśli jesteś nauczycielem edukacji przedszkolnej lub wczesnoszkolnej – sprawdź koniecznie materiały programu edukacyjnego w ramach kampanii Fast Heroes i wykorzystaj je w swojej pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Możesz to zrobić przy okazji tematyki kompleksowej związane z Dniem Babci i Dziadka albo dbania o zdrowie własne i swoich bliskich. Formularz do rejestracji, materiały dydaktyczne i więcej szczegółów znajdziesz na stronie pl.fastheroes.com/ .
Celem kampanii jest edukacja społeczeństwa (a w szczególności najmłodszych) w zakresie objawów udaru mózgu i konieczności natychmiastowego działania. Ten atrakcyjny, ciekawy i interaktywny program przeznaczony głównie dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym, uczy je empatii, miłości do bliskich i kształci praktyczne umiejętności reagowania i wzywania pomocy w sytuacji, która tego wymaga. Ze względu na to, że średni wiek chorych na udar mózgu to około 70 lat, kampania koncentruje się na więzi dziecko – dziadkowie i na tej relacji opierane są jej działania.
Artykuł powstał we współpracy z organizatorami kampanii FAST. Grafika pochodzi ze strony internetowej kampanii.