przedszkojak.pl

Podczas podejmowania decyzji o wyborze przedszkola dla swojego dziecka i analizy oferty danej placówki oczom rodziców ukazuje się nagłówek ‘zajęcia dodatkowe’. A w nim kilka albo czasem kilkanaście propozycji zajęć, w których bezpłatnie lub odpłatnie mogą wziąć udział dzieci uczęszczające do tego przedszkola. Czy warto korzystać z zajęć dodatkowych? Jakie zajęcia można spotkać w przedszkolu? Na co należy uważać?

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu – cel ich organizowania

Zarówno przedszkola publiczne, jak i prywatne prześcigają się wzajemnie w ofercie zajęć dodatkowych proponowanych dzieciom. Z czego to wynika? Poza walorami edukacyjnymi i rozwijaniem konkretnych umiejętności dzieci zajęcia dodatkowe przyciągają klientów (czyli rodziców). Oferta zajęć dodatkowych często jest tym, co zaważy na  ostatecznej decyzji i podpisaniu umowy z przedszkolem. Biorąc jednak udział w takich zajęciach dzieci rozwijają swoje pasje, doskonalą umiejętności w konkretnej dziedzinie, mają możliwość doświadczenia czegoś więcej.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu – zasady organizacji

Zasady organizacji zajęć dodatkowych można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zajęcia te powinny być realizowane z uwzględnieniem w szczególności potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci i być dostępne dla każdego dziecka uczęszczającego do danego przedszkola. Z powyższych przepisów wynika, że wszystkie zajęcia organizowane w przedszkolu, w tym zajęcia dodatkowe, są realizowane w ramach zadań statutowych przedszkola. Za realizację tych zadań odpowiada dyrektor przedszkola, a także organ prowadzący przedszkole. (…)

Aby zorganizować prowadzenie tych zajęć dyrektor może:

  • powierzyć ich prowadzenie nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu,
  • zatrudnić nowych nauczycieli, posiadających odpowiednie kompetencje do prowadzenia konkretnych zajęć.

 Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja/zajecia-dodatkowe-w-przedszkolach

Jak widzisz, są dwa typy zajęć w przedszkolach. Pierwsze są prowadzone przez nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu i są one zwykle zajęciami bezpłatnymi (zarówno dla dziecka, jak i prowadzącego). Drugie zaś to pula zajęć dodatkowych prowadzonych przez kogoś z zewnątrz (osobę fizyczną lub firmę) i te mogą być bezpłatne (refundowane przez placówkę) lub dodatkowo płatne, ale przedszkole zawsze ponosi koszt ich organizacji.

Przegląd propozycji zajęć dodatkowych

Dyrektorzy, mając świadomość tego, że oferta zajęć edukacyjnych jest czymś, co budzi zainteresowanie rodziców i przyciąga nowe osoby robią wszystko, żeby w przedszkolu można było rozwijać każdy talent. Im bardziej różnorodna oferta zajęć tym większe prawdopodobieństwo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie zajęcia pojawiają się w przedszkolach? Poniżej lista tych najbardziej popularnych.

  • Zajęcia taneczne
    • Zumba
    • Taniec ludowy
    • Taniec towarzyski
    • Balet
  • Rytmika
  • Zajęcia wokalne
  • Zajęcia sportowe
    • Piłka nożna
    • Judo
    • Gimnastyka korekcyjna
  • Zajęcia plastyczne
    • Sensoplastyka
  • Zajęcia z j. obcych
  • Robotyka

Od tego roku zajęcia z j. angielskiego powinny odbywać się w każdej grupie wiekowej w ramach realizowanej podstawy programowej. Dodatkowo dzieci biorą udział w zajęciach ze specjalistami – zajęcia logopedyczne, zajęcia z psychologiem, zajęcia integracji sensorycznej. O tym, jacy specjaliści pracują w przedszkolu możecie przeczytać tutaj.

przewodnik

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu – opinie specjalistów

Ostatnio, podczas webinarium dla nauczycieli, Dorota Dziamska, która jest koordynatorem prac nad podstawą programową wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej oraz konsultantem metodycznym wychowania przedszkolnego stwierdziła, że przedszkola powinny być ostrożne w podejmowaniu decyzji o organizowaniu zajęć dodatkowych dla dzieci. Nie mogą być one proponowane dzieciom w czasie realizacji podstawy programowej (a więc w godzinach 8:00-13:00), żeby dzieci uczestniczące w nich mogły w pełni korzystać z aktywności proponowanych przez nauczyciela w grupie. Zastanów się, czy na pewno zajęcia dodatkowe w przedszkolu Twojego dziecka odbywają się w późniejszych godzinach. 

Psychologowie również ostrzegają przed zarzucaniem dzieci w wieku przedszkolnym dodatkową ilością zajęć, w których biorą udział. Należy podejść do predyspozycji dziecka z dozą ostrożności i zastanowić się, co tak naprawdę jest mu w danej chwili potrzebne, z czego najmocniej skorzysta. Celem zapisania dziecka na takie zajęcia powinna być realna chęć rozwoju dziecka w konkretnym obszarze, w którym zauważamy pewne predyspozycje. Zbyt wiele aktywności w przedszkolu może powodować zmęczenie, o którym pisałam tutaj.

Co ja myślę o zajęciach dodatkowych?

Myślę, że oferta zajęć edukacyjnych nie powinna stanowić głównego argumentu za wyborem danej placówki. Dużo ważniejsze w mojej opinii jest to, co dzieje się w grupie, co mają do zaoferowania nauczyciele ją prowadzący, jakie aktywności preferują i co realizują w ramach podstawy programowej.

Czy to oznacza jednak, że zajęcia dodatkowe w przedszkolu to zło? Oczywiście, że nie. Jeżeli już decydujemy się na zapisanie dziecka na zajęcia dodatkowe – powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno jego chęci (powinno to wynikać z rzeczywistego zainteresowania dziecka), jak i faktyczne zainteresowania. Jeśli Twój Przedszkojak potrafi spędzać długie godziny nad kartką papieru – pomyśl o zajęciach, na których będzie mogło poznać nowe techniki malarskie i rozwinąć motorykę małą. Jeśli widzisz, że potrzebuje ruchu i świetnie radzi sobie z piłką – może strzałem w dziesiątkę będzie gra w piłkę nożną, poznanie zasad i wprowadzenie do współzawodnictwa. Nie warto zapisywać malucha na wszystkie darmowe propozycje tylko dlatego, że jest taka możliwość.

WAŻNE! Nie oczekuj, że udział w takich zajęciach sprawi, że Twoje dziecko stanie się ekspertem w tej dziedzinie. Takie zajęcia mogą jednak rozbudzić i pogłębić jego ciekawość daną aktywnością, usprawnić umiejętności związane z jej wykonywaniem i sprawić, że poświęci na nią dodatkowy czas.

Jakie są Twoje doświadczenia z zajęciami dodatkowymi w przedszkolu? Czy Twój przedszkolak korzysta z takich zajęć? Na jakie zajęcia się zdecydowaliście? Jeśli w przedszkolu Twojego dziecka są proponowane jeszcze inne zajęcia dodatkowe, których nie wymieniłam – napisz mi o tym w komentarzu!

Pin It on Pinterest