Przedszkole i szkoła mają wiele wspólnych cech. Obie placówki mają za zadanie kształcić, wychowywać i pełnić opiekę nad dziećmi. Jest jednak zasadnicza różnica jeśli chodzi o tryb ich pracy. Szkoły z końcem czerwca (w tym roku jego formalne zakończenie odbywa się właśnie dzisiaj!) zamykają się dla uczniów, a w ich progi wraca się z dniem 1 września, natomiast przedszkola są tzw. „placówkami nieferyjnymi”, a więc i „niewakacyjnymi” – i w wakacje również tętnią życiem. Tylko trochę na innych zasadach niż w pozostałe miesiące. Jak wygląda dyżur wakacyjny w przedszkolu?
Kilka słów o podstawie prawnej
Przez cały rok, a więc również w okresie wakacyjnym, dzieci powinny mieć możliwość uczęszczania do przedszkola, co wynika z najważniejszego dokumentu prawnego dotyczącego edukacji: ustawy Prawo Oświatowe. Wobec tego w lipcu i sierpniu organ prowadzący musi wyznaczyć placówki wychowania przedszkolnego, które pełnić będą w tym czasie dyżur. Zwykle wyznacza się je w porozumieniu z dyrektorami w przedszkoli, które ze sobą sąsiadują (znajdują się w bliskiej odległości od siebie). Na dyżur wakacyjny rodzice zgłaszają dzieci uczęszczające do tego przedszkola w ciągu roku szkolnego oraz w razie potrzeby dzieci z innych placówek. Dlatego zwykle w miesiącu lipcu otwarte jest jedno przedszkole w dzielnicy, a w sierpniu, kiedy ono się zamyka, funkcjonuje inne, będące w tej samej okolicy. Wyjątek stanowią przedszkola, których sale wymagają remontu lub odnowienia i będzie on trwał przez całe wakacje – takie placówki nie dyżurują.
Jak wyglądają zapisy na dyżur wakacyjny?
O zapisach na dyżur informuje dyrektor placówki, najczęściej na stronie internetowej przedszkola. Z mojego doświadczenia wynika, że warto zainteresować się możliwością zapisania dziecko na dyżur już w marcu – wtedy zwykle powstaje lista chętnych. W kwietniu natomiast składa się i podpisuje deklaracje gwarantujące miejsce w przedszkolu na czas wakacji. Dopiero po zatwierdzeniu tych dokumentów dyrektor informuje o możliwości zapisywania się dzieci z innych przedszkoli, w miarę wolnych miejsc w oddziałach wakacyjnych. Niektóre placówki mogą prosić o informację, w których tygodniach dziecko będzie w przedszkolu – jeśli planujecie dwutygodniowy urlop, warto poinformować o tym dyrekcję przedszkola. Dzięki takim działaniom można umożliwić pobyt w przedszkolu większej ilości dzieci (stosując metodę „na wymianę”) oraz dobrze skonstruować harmonogram pracy nauczycieli.
Jak na czas dyżuru tworzy się grupę przedszkolną?
W grupie podczas dyżuru wakacyjnego są obecne dzieci z różnych oddziałów i dzieci spoza przedszkola. Warto więc pierwszy tydzień przeznaczyć na integrację i zabawy zapoznawcze tak, żeby każdy poczuł się w niej dobrze i mógł bliżej poznać dzieci, z którymi będzie teraz spędzał czas. Grupy wakacyjne zwykle są zróżnicowane wiekowo (rzadko zdarza się, że zapisanych zostaje komplet dzieci z jednego rocznika), najczęściej jednak tworzy się grupy 3-4-latków oraz 5-6-latków. Ze względu na to, nauczyciele muszą dbać o to, żeby przygotować zajęcia edukacyjne dostosowane do ich wieku i możliwości.
Podczas dyżuru grupę prowadzą przypisani do niej nauczyciele. Często jest jednak tak, że dochodzi do zmiany nauczycieli prowadzących z racji czasu urlopowego. Bywa, że jedną grupę prowadzi przez dwa tygodnie para nauczycieli, a przez kolejne dwa tygodnie miesiąca inna dwójka, która właśnie wróciła z urlopu. Dobrze jest przygotować na to dziecko i uprzedzić, że może się tak wydarzyć.
Jak wygląda dzień w przedszkolu podczas dyżuru wakacyjnego?
O tym, jak wygląda plan ramowy dnia pisałam Wam przy okazji artykułu o tym, jak planować dzień z Przedszkojakiem. Z niego wiesz również jak ważna jest rutyna, powtarzalność i przewidywalność dnia dla dzieci. W wakacje nauczyciele dbają też więc o to, żeby każdy dzień miał swój harmonogram i nie zapominają o elementach edukacyjnych. W każdym tygodniu realizuje się tak jak w ciągu roku szkolnego tematykę kompleksową – podczas dyżuru jednak dotyczy ona najczęściej właśnie wakacji i lata. Dzieci mówią więc o krajach, do których najczęściej podróżujemy czy miejscach wartych odwiedzenia w Polsce. Przyglądają się bliżej środowisku wodnemu poznając zwierzęta i roślinność mórz i oceanów. Wykonują eksperymenty i zabawy badawcze z wodą i przypominają sobie zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wakacyjnych wyjazdów. Jedyną różnicą w prowadzeniu edukacji podczas wakacji jest to, że starsze grupy, które pracowały z książkami w ciągu roku, teraz tych książek nie mają, a wszelkie karty pracy i inne materiały potrzebne do realizacji programu zapewnia nauczyciel.
Każdy czas wolny przeznaczony na zabawę swobodną spędza się zwykle w ogrodzie przedszkolnym, gdzie dzieci mogą spożytkować swoją energię na świeżym powietrzu. Ze względu na panującą porę roku i temperaturę powietrza, warto pamiętać o nakryciach głowy dla dzieci i odpowiednim ubraniu tak, żeby było przewiewne i nie krępowało ruchów dziecka.
Podczas wakacji możliwa jest organizacja wyjść i wycieczek grupy poza teren przedszkola. Często można skorzystać z atrakcji przygotowywanych przez miasto w ramach akcji „Lato w mieście” i zabrać grupę na zajęcia edukacyjne, do muzeum czy teatru. Nie odbywa się to jednak w pierwszym tygodniu dyżuru, bo nauczyciel musi dać sobie czas na poznanie dzieci i rodziców oraz ustalenie z nimi wyjścia i zebranie odpowiednich zgód.
Wasze doświadczenie
Jakie jest Wasze doświadczenie? Korzystacie z dyżuru wakacyjnego i zapisujecie na niego swoje Przedszkojaki? Czy plan dnia w Waszym przedszkolu wygląda podobnie? Jaka jest frekwnecja dzieciaków podczas dyżuru? Czekam na Wasze komentarze.
Czy na dyżur można zapisać dziecko którego tylko jeden rodzic pracuje? Dwa miesiące to dla dziecka bardzo dużo a placówka nie przyjmuje na dyżur w takiej sytuacji.
Pozdrawiam 😉
Ciężko mi powiedzieć, czy to jest jakiś warunek. Myślę, że wszystko zależy od ilości miejsc w przedszkolu, którymi dysponuje placówka. Ale generalnie dyżur jest dla rodziców, którzy nie mogą zaopiekować dziecka w inny sposób. Również pozdrawiam!
Dzień dobry.
Czy gmina ma prawo zamknąć przedszkola na czas wakacji i nie wyznaczyć na ten czas placówki zastępczej?
Pozdrawiam 🙂