Przygotowując wyprawkę do przedszkola największym problemem dla większości rodziców jest decyzja o tym, jakie buty wybrać. Czym się kierować przy zakupie butów, w których dziecko będzie spędzać czas w przedszkolu? Czy te same kryteria obowiązują podczas wybierania wszystkich butów dla dziecka w wieku przedszkolnym? Na jakie elementy buta zwrócić uwagę tak, żeby wspierać zdrowy rozwój małych stópek?
Buty do przedszkola – czy to łatwy wybór?
Temat obuwia dziecięcego jest tematem, o którym rodzice zwykle wiedzą tyle, ile dowiedzą się w sklepie obuwniczym, do którego się udadzą. A niestety nie zawsze pracują tam ludzie, którzy się na tym znają – argument, że ten model 'dobrze się sprzedaje’ i 'jest chętnie wybierany’ nie sprawi, że buty będą dobre dla naszego dziecka. Zdarza się, że jedynym kryterium przy wyborze butów do przedszkola jest kwestia wizualna – a dzieci przecież zachwycają brokaty albo postaci z bajek. Dodatkowo niejednokrotnie obserwowałam sytuacje w przedszkolu, w których buty były nie lada przeszkodą dla dziecka w ćwiczeniach gimnastycznych i zabawach ruchowych, a bywało też, że stanowiły poważne zagrożenie np. podczas korzystania z toalety przez to, że miały podeszwę z tendencją do ślizgania się.
Akcja #butydoprzedszkola
W związku z tym postanowiłam przeprowadzić akcję edukacyjną #butydoprzedszkola, do której zaprosiłam fantastyczną fizjoterapeutkę – Magdę Zujewicz, znaną na Instagramie jako Fizjoterapeutka z Misją. Wspólnie zebrałyśmy najważniejsze informacje dotyczące tego, jakie są najlepsze buty do przedszkola, łącząc perspektywę fizjoterapeuty dziecięcego i nauczyciela wychowania przedszkolnego. Dzięki temu macie ułatwione zadanie przy wyborze bucików do przedszkola – wystarczy, że zapiszecie grafikę poniżej i zwrócicie uwagę na te elementy podczas zakupów!
Elementy buta i jego cechy, na które należy zwrócić uwagę według Magdy:
- cienka, elastyczna podeszwa – podeszwa buta powinna być na tyle miękka i elastyczna, żebyśmy biorąc bucika do ręki mogli wyginać ją i skręcać we wszystkie strony; dodatkowo podeszwa nie powinna nachodzić na nosek buta
- cholewka, która kończy się pod kostką – unikamy butów z wysoką cholewką, która mogłaby ograniczać ruchy stopy
- wkładka – dla dziecka ze zdrowymi stópkami nie zaleca się używania profilaktycznie wkładek korekcyjnych, wybieramy więc buty z płaską wkładką, bez żadnych pofałdowań
- elastyczny, średniotwardy zapiętek – zbyt sztywny zapiętek będzie ograniczał ruchy stópek i uniemożliwiał samodzielne wkładanie butów
- lekkość – buty powinny być lekkie, prawie niewyczuwalne na stopach
- właściwie dobrany rozmiar – dobre buty powinny być odpowiedniej długości (do 10mm zapasu) i dobrze trzymać śródstopie
Do tych specjalistycznych zaleceń ja dorzuciłam swoje praktyczne rady!
SAMODZIELNOŚĆ
Dlaczego to takie ważne, żeby dziecko było w stanie samodzielnie założyć i zdjąć swoje buty? Bynajmniej nie chodzi tutaj o to, że nie może ono liczyć na pomoc nauczyciela. Jest jednak tak, że samodzielne dzieci czują się pewniej, znają swoje możliwości i potrafią je w konkrentych sytuacjach wykorzystać. Jeżeli Przedszkojak podczas wyjścia na spacer potrafi zmienić buty z jednej pary na drugą bez oczekiwania na pomoc ze strony dorosłego – unika niepotrzebnej frustracji wywołanej czekaniem na jego kolej i stresu z obawy, że ktoś o nim zapomni.
Jakie buty będą wspierać samodzielność dziecka? Takie, z którymi na danym etapie rozwoju sobie samo poradzi. Muszą więc łatwo wsuwać się na stopy. Należy dostosować formę zapięcia do możliwości motorycznych dziecka – dla młodszych Przedszkojaków rekomenduję buty na gumce lub rzepy. Klamry i suwaki, jeśli już, proponowałabym tylko starszakom, które potrafią je zapiąć i odpiąć raz dwa. Dodatkowo warto wcześniej zakupić obuwie do przedszkola i ćwiczyć jego zakładanie i ściąganie w domu.
BEZPIECZEŃSTWO
Przy wyborze bucików warto wiedzieć, jakie warunki panują w przedszkolach. Dzieci mają do czynienia z różnymi powierzchniami – dywan, wykładzina, panele, parkiet, posadzka, płytki. Idealne buty będą sobie radzić na wszystkich typach podłogi! Dzięki temu, że weźmiemy to pod uwagę, maluchy nie będą się przewracać. Żeby zmniejszyć ryzyko potykania się, nie zalecam butów ze sznurowadłami. Dodatkowo mało które dziecko w przedszkolu (a już na pewno w młodszych grupach) byłoby w stanie samodzielnie je zawiązać. Na tego typu wypadki ma wpływ również źle dobrany rozmiar buta – za duże buty i nienaturalnie wystające noski sprzyjają przedszkolnym wypadkom. Jeśli decydujecie się na sandałki, wybierz takie, które nie będą miały odkrytych palców. Buty z częściowo zabudowanymi noskami lepiej ochronią stópki przed przydeptaniem przez rówieśników czy twardą zabawką, która wypadnie z rąk.
WYGODA
Niby oczywista sprawa, a jednak mam wrażenie, że czasem się o tym aspekcie zapomina. Stopy dziecka podczas zabawy w przedszkolu przyjmują bardzo wiele różnych pozycji w zabawie swobodnej, ale też w zabawach organizowanych (dzieci biegają, skaczą, kucają, raczkują, chodzą na palcach, wspinają się i czołgają). Buty muszą dawać dziecku swobodę, żeby mogło śmiało wszystkie te aktywności wykonywać, inaczej może się zniechęcić i unikać ruchu podczas zabawy. Na wygodę wpływa też fakt, że stopy dziecka nie będą się w butach nadmiernie pocić – dlatego zwróć uwagę na materiał, z jakiego są wykonane!
PAMIĘTAJ!
Te wszystkie kwestie należy wziąć pod uwagę nie tylko przy wyborze butów na zmianę, w których dziecko spędza czas w przedszkolu, ale też przy wyborze każdej pary butów – a zwłaszcza tej, która będzie czekać na Przedszkojaka w szatni. To w tych butach maluch będzie hasać po placu zabaw i maszerować na spacer i wycieczki – one również muszą zapewniać mu swobodę, wygodę i pozwalać na samodzielne zakładanie!
Jeśli ominęła Cię akcja edukacyjna na Instagramie #butydoprzedszkola – nic straconego! Specjalnie zapisałam wszystkie swoje treści i relacje, żebyś mogła w każdej chwili do nich wrócić. Wystarczy, że wejdziesz na www.instagram.com/przedszkojak i zajrzysz do relacji wyróżnionej „Akcja #buty”. Tam wyjaśniam najważniejsze kwestie dotyczące butów do przedszkola i odpowiadam na Wasze pytania.
Na przedszkojakowym Instagramie możesz zobaczyć też moją codzienność, pracę nad artykułami od kuchni, kulisy powstawania nowych projektów i odrobinę prywaty – zapraszam Cię więc do obserwowania mojego konta!
Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi i akcji #butydoprzedszkola już wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie butów dla Przedszkojaka! Masz jeszcze jakieś wątpliwości? A może coś innego związanego z przedszkolną wyprawką jest dla Ciebie niejasne? Daj znać, chętnie Ci pomogę!