Wybór przedszkola dla dziecka to nie jest łatwa sprawa. Są rodzice, którzy podejmują tą decyzję intuicyjnie, nie analizując ani jego lokalizacji względem miejsca zamieszkania czy miejsca pracy rodziców, ani też oferty danego przedszkola czy opinii rodziców dzieci uczęszczających do niego. Tacy rodzice nie potrzebują takich artykułów. Jeśli jednak masz na uwadze dobro dziecka, chcesz wybrać przedszkole, które będzie najlepsze dla Was pod każdym względem – warto poświęcić trochę czasu na jego poszukiwania, czyli tzw. ‘research’. Jak znaleźć przedszkole? Z jakich narzędzi skorzystać? Na czyich doświadczeniach bazować? Skąd w prosty sposób dowiedzieć się, co dzieje się w przedszkolu na co dzień?
Kiedy warto podjąć decyzję o wyborze przedszkola?
Każde przedszkole, w zależności od jego statusu (przedszkole publiczne, niepubliczne lub prywatne) przeprowadza rekrutację, czyli moment, w którym ogłasza nabór maluchów na kolejny rok szkolny. Terminy tej rekrutacji nie są jednolite i zależą od tego, jak funkcjonuje dana placówka. W przedszkolach samorządowych (publicznych) rekrutacja rozpoczyna się zwykle już w okolicy stycznia i kończy w czerwcu, a dzieci trafiają do placówki dopiero od września. W przedszkolach prywatnych rekrutacja często trwa cały rok i jest uzależniona od ilości miejsc, jaką dysponuje przedszkole – tam można częściej liczyć na to, że pojawi się jakieś wolne miejsce w trakcie roku szkolnego, które będzie można zająć. Dlatego też warto zacząć orientować się w przedszkolach, jakie możemy brać pod uwagę, już w okolicy drugich urodzin dziecka.
Jak znaleźć przedszkole w Twojej okolicy?
Jeżeli mieszkasz w małej miejscowości, prawdopodobnie doskonale wiesz, gdzie znajduje się przedszkole w Twojej okolicy, bo jest ono jedną jedyną placówką wychowania przedszkolnego, jaką masz do wyboru. Jeśli tak jest – ten akapit nie jest Ci potrzebny. Jeśli jednak mieszkasz w dużym mieście, gdzie poza przedszkolami publicznymi jest wiele przedszkoli prywatnych i nie orientujesz się, jakie znajdują się w rejonie Twojego miejsca zamieszkania – warto wykorzystać te sposoby na przedszkolny research.
- Spacer po okolicy – spacer jest główną formą aktywności z niemowlakiem i maluchem. Wystarczy tylko mieć oczy szeroko otwarte i rozglądać się uważnie po okolicy, a na pewno trafisz na baner reklamujący miejsce dla dzieci albo sam budynek z charakterystycznie ozdobionymi oknami za pomocą kolorowych wycinanek. Zapamiętaj nazwę przedszkola albo ulicę, na której się znajduje, żeby móc później znaleźć w sieci coś więcej na jego temat.
- Wyszukiwarka Google – wpisując w wyszukiwarkę hasło ‘Przedszkole miasto’ trafisz na pewno na strony internetowe placówek w Twoim mieście. Jeżeli chcesz zawęzić swoje poszukiwania, zamiast wpisywać nazwę miasta wybierz nazwę dzielnicy. Podobnie będzie przy poszukiwaniach przedszkola niedaleko Twojej pracy – tu też musisz posługiwać się nazwą dzielnicy czy osiedla.
- Google Maps – jeżeli spacery nie są Twoją ulubioną rozrywką albo nie lubisz zapuszczać się z wózkiem w nieznane Ci dotąd rejony, możesz wybrać wirtualny spacer. Wpisując w wyszukiwarkę hasło ‘Przedszkole’ mając na mapie Twoją okolicę możesz w łatwy sposób zlokalizować te placówki. Dodatkowo za pomocą ikonki ludzika jesteś w stanie przenieść się przed budynek i zobaczyć, jak wygląda to przedszkole z zewnątrz.
Gdzie zdobyć rekomendacje i opinie o danym przedszkolu?
Wiesz już, jakie przedszkola znajdują się w Twojej okolicy i z czego możesz wybierać. Jeżeli tych przedszkoli jest więcej, a nie chcesz poświęcać czasu na wizytę w każdym z nich, żeby móc zebrać informacje od źródła i porównać oferty, dobrze jest zdobyć opinie od innych rodziców, korzystających z danego przedszkola. Skąd wziąć takie rekomendacje?
- Rozmowa z sąsiadami mającymi dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym – informacje od tej grupy osób są kopalnią opinii, doświadczeń i przemyśleń na temat przedszkoli w Twojej okolicy, bo z reguły właśnie z takich korzystają. Jeśli dzieci Twoich sąsiadów są starsze albo skończyły już edukację przedszkolną – tym bardziej warto zapytać ich o zdanie, bo będą mogli opowiedzieć Ci o całym procesie wychowania przedszkolnego opierając się na swoich doświadczeniach z czterech lat.
- Rozmowa ze znajomymi – jeżeli nie zależy Ci na przedszkolu w okolicy miejsca zamieszkania i wolałabyś znaleźć placówkę niedaleko swojego miejsca pracy, najlepszym źródłem wiedzy będą dla Ciebie znajomi z pracy.
- Grupy na Facebooku – w wielu miastach i miasteczkach prężnie funkcjonują grupy zrzeszające rodziców albo wyłącznie mamy, które wymieniają się opiniami, wiedzą, doświadczeniami ze swojego rodzicielstwa. Warto dołączyć do takiej grupy i spytać do jakich przedszkoli chodzą ich dzieci i czy są z nich zadowoleni – z pewnością dostaniesz wiele odpowiedzi i poznasz opinie prawdopodobnie o wszystkich przedszkolach w Twojej okolicy – dzięki takiej grupie masz kontakt z większą liczbą rodziców niż w przypadku sąsiadów czy znajomych z pracy. Jak ją znaleźć? Skorzystaj z wyszukiwarki na facebooku i wpisz hasło ‘mamy (nazwa Twojego miasta)’. W Krakowie prężnie działa grupa ‘Krakowskie mamy’, ale i mój rodzinny Olkusz ma swoją grupę dla rodziców o nazwie ‘Mam dziecko i jestem z Olkusza’.
Pamiętaj tylko, że po zebraniu tych opinii warto zastanowić się nad tym, co jest ważne dla Ciebie i Twojego dziecka, nie podążać ślepo za zdaniem innych. Jedni będą bowiem sobie chwalić przedszkole językowe z wachlarzem zajęć dodatkowych, a drudzy stare przedszkole samorządowe za jadłospis i ciepło bijące od kadry. Może też być tak, że jedna mama ma złe doświadczenia z nauczycielką pracującą w przedszkolu i na tej podstawie skreśla placówkę, podczas gdy pozostała kadra jest świetna i nie usłyszysz o niej nic niepokojącego. Uczulam więc na to, żeby takie zbieranie opinii było przefiltrowane przez to, jak dobrze znasz osobę, z którą rozmawiasz i ufasz jej wyborom.
Jak dowiedzieć się co dzieje się w placówce na co dzień?
Jeżeli z rozmów z innymi rodzicami dowiesz się już o tym, jak spędza lub spędzało czas w przedszkolu ich dziecko – świetnie! Są jednak źródła, które pozwalają rodzicom podejrzeć jakie aktywności, atrakcje i zajęcia proponuje się dzieciom w danej placówce.
- Strona internetowa przedszkola – strona internetowa przedszkola często nie służy wyłącznie jako wizytówka, ale jest prowadzona w formie bloga i zawiera ważne wydarzenia z każdej grupy przedszkolnej – często ubarwione zdjęciami z przedszkolnych sal. Poza rodzicami aktualnie uczęszczających dzieci, którzy mogą zobaczyć swojego malucha w akcji, warto podejrzeć działania przedszkola będąc rodzicem dopiero potencjalnie zainteresowanym.
- Profil na Facebooku – niektóre przedszkola, zwłaszcza te prywatne, decydują się na prowadzenie przedszkolnego profilu na Facebooku, gdzie dzielą się zdjęciami i opisami ważnych dni czy wyjątkowych zajęć, w jakich brały udział dzieci. Taka forma przekazywania informacji rodzicom jest coraz bardziej popularna, skraca dystans i jest dostępna dla każdego. Zajrzyj na Facebooka i dowiedz się, jakie aktywności podejmują dzieci z danego przedszkola.
Podsumowanie
Myślę, że jeżeli stoisz przed wyborem miejsca dla swojego przedPrzedszkojaka, to po przeczytaniu tego artykułu już dobrze wiesz, jak znaleźć przedszkola w Twojej okolicy i jak znaleźć przedszkole, które będzie dla Was odpowiednie. Wstępna orientacja w temacie za pomocą tych sposobów, które omówiłam to pierwszy krok. Bez tego nie ruszysz. A jaki jest drugi? O tym niebawem!
Jeśli jesteś mamą Przedszkojaka, daj znać jak znalazłaś przedszkole dla swojego dziecka – korzystałaś z któregoś z wymienionych sposobów? Który z nich wydaje Ci się najlepszy?
