przedszkojak.pl

Mało kto wie i świętuje dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Rodzin. W naszej tradycji dużo mocniej zarysowały się Dzień Mamy (26 maja) i Dzień Ojca (23 marca). A to właśnie dziś, 15 maja, cały świat celebruje Dzień Rodzin. To święto Mamy, Taty i dzieci, ale też Babć i Dziadków, Cioć i Wujków i kuzynostwa! Nieważne, czy Twoja rodzina jest kilkuosobowa czy to ród wielki niczym ten z wenezuelskiej telenoweli – cieszcie się dziś tym, że macie siebie i poświęćcie sobie dużo uwagi i czasu. Z racji Dnia Rodziny natrafiłam w sieci na stronę akcji ‘Dwie godziny dla rodziny’ zapoczątkowaną przez Instytut Humanites. Tak o samej kampanii piszą jej inicjatorzy:

„Akcja Dwie Godziny dla Rodziny jest kampanią społeczną na rzecz głębokich relacji rodzinnych, aby być razem, a nie „obok siebie”. Zachęcamy do tego, aby 15 maja – Międzynarodowy Dzień Rodzin stał się dniem refleksji nad jakością naszych relacji z najbliższymi. Zatrzymajmy się na tę chwilę, przyjrzyjmy się sobie i naszym rodzinom. Zadajmy sobie pytanie: Kiedy ostatnio dowiedziałem/am się czegoś nowego o moich najbliższych? Kiedy ostatnio zrobiliśmy coś razem?”

https://2godzinydlarodziny.pl/idea/

Co prawda sama akcja adresowana jest do pracodawców, którzy poprzez swoje zgłoszenie i włączenie się w nią, umożliwiają swoim pracownikom w tym dniu spędzić czas z rodziną kończąc dzień pracy dwie godziny wcześniej. Ja jednak, zainspirowana tym hasłem, motywuję dziś Ciebie i Twojego męża/partnera do wygospodarowania co najmniej dwóch godzin tego dnia i spędzenia ich w wyjątkowy sposób w rodzinnym gronie, uwzględniając aktywności, które ucieszą najmłodszych jego członków.

Daj swoim bliskim swój czas

Ciekawa jestem co Ty najmilej wspominasz ze swojego dzieciństwa? Jakie wspomnienia najmocniej zapisały się w Twojej pamięci? Wakacje u rodziny na wsi? Wspólny wyjazd z rodzicami nad morze? A może wieczorne czytanie przed snem albo omlet na śniadanie? To nie prezenty i przedmioty pamiętamy najmocniej, a właśnie emocje i wydarzenia, w których wspólnie uczestniczyliśmy. Możesz mi wierzyć, że to Twój czas i Twoja obecność są dla dziecka najlepszym wspomnieniem, niezależnie od tego, co będziecie razem robić.

Na stronie kampanii przeczytałam jeszcze jedno stwierdzenie, które całkowicie pokrywa się z moimi przekonaniami.

„Czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, stale go nam brakuje, gdzieś się spieszymy, a najważniejsze sprawy często odkładamy na później, które nigdy nie nadchodzi. Mamy wiele ról, obowiązków, zainteresowań i innych zobowiązań. Co wybrać? Nie ma patentu na zwiększenie ilości czasu dla rodziny, ale możemy zadbać o jego jakość. Dokonując wyboru, jak spędzamy czas z najbliższymi, pamiętajmy o tym, że te chwile staną się częścią czyichś wspomnień.”

https://2godzinydlarodziny.pl/karty-ask-me/

Co możemy robić razem?

Aby ułatwić Ci proces planowania przygotowałam dla Ciebie listę pomysłów na to jak spędzić rodzinny czas z Przedszkojakami, co zaproponować, aby zbudować ich piękne wspomnienia z dzieciństwa. To nie są banalne propozycje z cyklu „Idźcie do sali zabaw” czy „Zabierz dziecko na lody” – pierwsze jest uciechą wyłącznie dla dziecka, a nie o to chodzi, a drugie to mały gest, który powinien pojawiać się częściej niż raz do roku. Moja lista uświadomi Ci moc przedmiotów, które masz wokół siebie i z których na co dzień zbyt często nie korzystasz, a które świetnie nadają się do tworzenia trwałych wspomnień z rodzinnych chwil. Ze względu na panującą izolację większość pomysłów opiera się na aktywności w domu, choć dorzucam kilka inspiracji zdalnych. Przejrzyj, wybierz coś najlepszego dla Was i działaj! W końcu Międzynarodowy Dzień Rodzin zdarza się tylko raz w roku.

Nie zabieram Ci już więcej czasu! Uciekam do swojej rodziny, a Ty zaplanuj coś naprawdę ekstra i cieszcie się czasem spędzonym razem.

I pamiętaj! Możesz wykorzystać moje pomysły nie tylko w tym konkretnym dniu, ale każdego dnia i w każdy weekend roku. Ustalcie sobie moment dnia lub tygodnia, który będzie tylko dla Was. Bez klikających powiadomień, wiadomości tekstowych od całego świata i telefonów od szefa. Twoje dzieci to naprawdę docenią. Czekam na Wasze relacje i opowieści w komentarzach o tym jak spędziliście razem wartościowy czas i co on Wam dał. 

Pin It on Pinterest