Murarz ma kielnię, piosenkarka – mikrofon, policjant ma bloczek mandatowy, a Przedszkojak… kredki! Myśląc o narzędziu, którym najczęściej posługują się Maluchy, kredki nasuwają się zwykle jako pierwsze. Można z ich pomocą sprawić, że Elza będzie miała błękitną sukienkę, a koła Monster Truck’ów będą wielkie i czarne jak smoła. Za ich sprawą biała kartka zmienia się w wielobarwne dzieło. Tylko jakie te kredki powinny być, żeby mały artysta chętnie po nie sięgał? O czym należy pamiętać przy ich wyborze?
Rodzaje kredek
Zalet wypływających z rysowania jest wiele. Te najważniejsze to wydłużanie czasu koncentracji uwagi oraz rozwijanie koordynacji ruchowej i zdolności manualnych. Naukowcy od kredek wymyślili ich już conajmniej kilka rodzajów, aby sprostać najbardziej wymagającym rysownikom. Jakie kredki możemy znaleźć w sklepach z artykułami papierniczymi czy marketach?
- Kredki ołówkowe – najbardziej powszechne i najłatwiej dostępne. Składają się się z grafitu i drewnianej oprawy. Różnią się stopniem twardości grafitu – tymi twardymi możemy szkicować i wyrysować kształty, a te bardziej miękkie są świetne do ich wypełniania i cieniowania. Jedną z odmian kredek ołówkowych są kredki akwarelowe – grafit do ich użycia jest miękki i można nimi malować na dwa sposoby: na sucho – dają wtedy efekt miękkich kredek ołówkowych, lub na mokro – najpierw należy użyć kredki, a później mokrego pędzelka i można malować prawie jak farbą!
- Kredki świecowe (woskowe) – wykonane z wosku (parafiny), co sprawia, że mają dość tłustą konsystencję. Zwykle posiadają banderolę chroniącą dłoń rysownika przed pobrudzeniem. Mają jednak trochę więcej wad: nie dość, że nie pozwalają na precyzję i cienkie linie, to jeszcze są podatne na złamania przy zbyt mocnym nacisku dłoni.
- Kredki pastelowe (tzw. pastele) – pięknie kryją, są niezwykle miękkie. Rozróżnić można dwa rodzaje pasteli:
- Pastele suche – bardzo łatwo nimi pokryć dużą powierzchnię kartki, pięknie się rozcierają, ale też dość mocno pylą. W konsystencji i użytkowaniu przypominają kredę.
- Pastele olejne – są podobne do kredek świecowych, lecz nieco bardziej suche. Mają piękne, intensywne kolory, które z łatwością przenosi się na papier.
Kredki dla przedPrzedszkojaków
PrzedPrzedszkojakiem nazywam te maluchy, które jeszcze nie osiągnęły trzech lat. W przypadku rysowania mam na myśli w szczególności dwulatków i młodsze dzieciaki, które już garną się do rysowania. Producenci, myśląc o specyfice pracy z kredkami dziecka, które jeszcze nie zawsze zrobi z kredką tylko to, co nakazują ogólne zasady ich użytkowania, opracowali i stworzyli specjalne kredki woskowe. Wykonane są najczęściej z wosku pszczelego lub sojowego, dzięki czemu są całkowicie jadalne. Nie oznacza to, że mogą zastąpić Maluchowi deser! Chodzi raczej o to, że nie odbiją się czkawką, gdyby jednak zawędrowały do ust, zamiast na kartkę. Takie kredki mają różnorodne kształty (od stożków, przez kamyczki, świderki, rozgwiazdy czy myszki). Doskonalą chwyt pęsetkowy, co jest niezwykle ważne dla późniejszej nauki prawidłowego chwytu i pisania. Są ergonomiczne, wystarczają na długo i nie łamią się mimo dużego nacisku małych rączek.
WAŻNE! Dobrze byłoby, żeby nasz przedPrzedszkojak miał do czynienia nie tylko z takimi kredkami woskowymi o finezyjnych kształtach, ale też z kredkami ołówkowymi, którymi docelowo będzie rysował i które najbardziej przypominają ołówek. Te woskowe są świetne na pierwszy etap i oswojenie z rysowaniem, ale pod naszą opieką warto byłoby pozwalać najmłodszym na obcowanie z „normalnym” kształtem kredki.
Jakie kredki ołówkowe wybrać?
A jeśli już jesteśmy przy kredkach ołówkowych – stając przed wyborem firmy i rodzaju kredek należałoby się najpierw zastanowić co będzie najlepsze dla naszego Przedszkojaka. Tu też oprócz marki mamy różne rodzaje kredek:
- Kredki cienkie – to takie najbardziej przypominające ołówek o przekroju w kształcie koła. Będą najlepsze dla najbardziej zaawansowanych rysowników o mocno rozwiniętej motoryce małej.
- Kredki grube – są dwa razy grubsze niż te najpopularniejsze kredki i tym samym dużo prostsze do uchwycenia dla małych rączek, które jeszcze nie są wystarczająco sprawne manualnie.
- Kredki trójkątne (ergonomiczne) – to dzięki ich budowie (w przekroju mają kształt trójkąta lub sześciokąta) Przedszkojaki najszybciej mogą dążyć do prawidłowego chwytu narzędzia kreślarskiego. Dodatkowa zaleta: nie turlają się po stole i potrącone nie uciekają notorycznie na podłogę. Są odpowiednie również dla dzieci leworęcznych. Kredki trójkątne występują zarówno w wersji grubej, jak i cienkiej.
Wybór zależy od jego wieku i poziomu umiejętności. Przygotowałam dla Was graficzną ściągę z moją rekomendacją jakie kredki posłużą najlepiej maluchowi MiniPrzedszkojakowi, które będą najbardziej odpowiednie dla średniaka MidiPrzedszkojaka, a z jakimi zmierzyć się może śmiało starszak MaxiPrzedszkojak.
Doedukowałam Cię z rodzajów kredek, wiesz, czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Ale mam dla Ciebie coś jeszcze! Jeśli chcesz wiedzieć kredki której marki sprawdzają się najlepiej w pracy z dziećmi – mam dla Ciebie rekomendację Karoliny, mamy siedmioletniego chłopca, która sama jest plastykiem i tworzy kredkami prawdziwe cuda! Zobacz, po które kredki sięgają najczęściej!
Ja jestem wierna jednej marce i używam tylko i wyłącznie Bambino. Odpowiadają mi najbardziej, bo pozwalają mi tworzyć rysunki, w których jeden kolor idealnie przechodzi w drugi i łatwo mogę nimi cieniować. Dodatkowo za pomocą białej kredķ kolory łaczą się pięknie ze sobą. Bambino mają twarde grafity, a ja to lubię! Raz kupiłam droższe kredki popularnej firmy – skusiły mnie internetowe polecenia i zachwalanie tej marki, a dla mnie były niemal takie same jak Bambino. Jedyna różnica była taka, że miałam do wyboru 150 kolorów a nie 12.
Jeśli chodzi o kredki dla dziecka, to Franek najbardziej lubi te firmy Colorino Kids, bo są dużo bardziej miękkie niż Bambino. Na początku, kiedy miał 3-4 lata, kupowałam mu grube trójkątne, żeby ćwiczył prawidłowy chwyt. Teraz już rysuje tymi cienkimi. Colorino Kids mają bardziej intensywny kolor i są według mnie świetne dla dzieci!
Myślę, że teraz już żadna z Mam nie będzie miała problemu z tym, jakimi kredkami powinien teraz tworzyć swoje arcydzieła jej Przedszkojak! Wiedziałaś, że istnieje aż tyle rodzajów kredek? Miałaś świadomość, że kształt i rodzaj kredki są tak istotne dla małych rączek? Daj znać na jakim etapie jest Twój Przedszkojak i z jakich kredek korzysta!