Hoł Hoł Hoł! Początek grudnia to bardzo intensywny i gorący czas nie tylko dla dorosłych, ale też dla maluchów. To właśnie wtedy przebierają nogami i nerwowo wyglądają przez przedszkolne okno wypatrując sań Świętego Mikołaja! Jak wygląda wizyta Świętego Mikołaja w przedszkolu? Od kogo zależy jej formuła? Jakie prezenty rozdaje Święty Mikołaj i czy pyta o to, czy dzieci były grzeczne?
Kto zaprasza Świętego Mikołaja do przedszkola?
Niby wiemy, że Święty Mikołaj przybywa do wszystkich dzieci, jednak chcąc uniknąć sytuacji, w której pomija przedszkole naszego dziecka, warto mu przypomnieć o tym adresie i ustalić termin. Za organizację Mikołajek odpowiada dyrektor przedszkola i to on musi zadbać o zaproszenie Gościa z Laponii, by szóstego grudnia wręczył przedszkolakom prezenty. Dyrektor nie powinien działać w tej sprawie jednak sam – jego pomocnikami-elfami są nauczyciele i rodzice.
To, jak wygląda wizyta Świętego Mikołaja w przedszkolu powinno zostać poddane do dyskusji i opinii rodziców podczas pierwszego zebrania danego roku szkolnego (w artykule #009 przeczytasz jakie inne kwestie są poruszane podczas tego zebrania). Dobrze, jeśli nauczyciel zbierze wtedy informacje o rodziców o tym:
- czy dziecko wierzy w Świętego Mikołaja?
- czy życzą sobie Państwo spotkania ze Świętym Mikołajem na terenie przedszkola?
- czy zależy Państwu na profesjonalnych zdjęciach ze Świętym Mikołajem?
- jaki sposób organizacji prezentów Państwu najbardziej odpowiada?
Kto organizuje prezenty?
Tak, ja wiem, Święty Mikołaj. Jednak zwykle trzeba mu w tym pomóc. Po takiej dyskusji podczas zebrania można ustalić formę odwiedzin Świętego (jeśli taka jest chęć rodziców) i przykładowe prezenty, jakich oczekiwaliby oni dla swoich dzieci. Jeśli zebranie na początku roku nie przyniesie szczegółowych ustaleń, warto poruszyć ten temat z rodzicami jesienią.
Wiele zależy nie tylko od ustaleń rodziców, ale też decyzji dyrektora i tradycji przedszkolnych. Wyborem i zakupem prezentów może zajmować się trójka grupowa dla swojej grupy przedszkolnej (czyli przedstawiciele rodziców w grupie organizują prezenty tylko dla swoich dzieci), albo organizuje się ogólną składkę i organizacja podarunków staje się zadaniem rady rodziców – wtedy każde dziecko w przedszkolu dostaje taką samą paczkę. Osobiście wydaje mi się, że lepszy jest model numer jeden – dzięki niemu mamy możliwość dostosowania prezentów do możliwości i wieku dzieci, działamy w mniejszej grupie i mniej osób podejmuje te kluczowe decyzje.
Równie ważnym tematem jest kwota, jaką rodzice w stanie wpłacić na składkę na organizację prezentów. Dobrze jest jasno i wprost ustalić widełki lub konkretną kwotę tak, żeby każdy z nich mógł ją pokryć i zgodził się na jej wysokość. Bywa, że w przedszkolach prywatnych koszt prezentów pokrywany jest z czesnego i nie organizuje się dodatkowej składki na ten cel.
Wizyta Świętego Mikołaja – jak to wygląda?
To, czy Święty pojawi się w przedszkolu, co przyniesie i jak spędzi czas z dziećmi też przedszkole powinno wcześniej ustalić wraz z rodzicami. Poniżej podaję przykłady jak może wyglądać wizyta Świętego Mikołaja:
- Święty Mikołaj odwiedza każdą grupę i rozdaje prezenty – w tym przypadku Mikołaj odwiedza każdą salę i tam odpowiednio ugoszczony przez dzieci (prezent dla Świętego Mikołaja w postaci szala z papieru czy piosenki) wręcza prezenty wszystkim dzieciom.
- Świąteczne przestawienie teatralne, podczas którego Mikołaj rozdaje prezenty – można zorganizować wspólne oglądanie spektaklu teatralnego, podczas którego opowiedziana będzie historia w temacie Świąt Bożego Narodzenia, w którym jedną z ról zagra Święty Mikołaj. Wtedy prezenty są rozdawane dzieciom w trakcie/na koniec przedstawienia.
- Profesjonalna sesja zdjęciowa ze Świętym Mikołajem – zdarza się też, że spotkanie z Mikołajem odbywa się w ramach sesji zdjęciowej, a Mikołaj wręcza dzieciom prezenty i z każdym robi sobie pamiątkowe zdjęcie, które można umieścić w rodzinnym albumie.
W każdym z tych scenariuszy brałam udział jako nauczyciel (w przedstawieniu nawet dawno temu uczestniczyłam czynnie, grając rolę Śnieżynki!). Które z nich jest według mnie najlepsze? Wszystko zależy od wieku i możliwości przedszkolaków. Jedną z trudności, jaką widziałam, to rozproszenie i dłużące się przedstawienie oraz rozdawanie prezentów dla najmłodszych dzieci. Dla niektórych dzieci ważny jest też bezpośredni kontakt z Mikołajem i krótka rozmowa (czasem naprawdę mocno się do niej przygotowują!), więc warto też pamiętać, żeby stworzyć takie warunki.
Jeszcze jeden problem, jaki może się pojawiać, to strach i brak chęci zbliżenia się do Mikołaja, a co za tym idzie zapozowania z nim do zdjęcia. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko może mieć z tym problem, jeśli mówi o tym wcześniej – uprzedź o tym wychowawcę i odpuść tą sesję. Jeśli jest taka potrzeba, prezent może też odebrać dla niej/niego kolega lub Pani.
Podsumowanie
Czy przedszkole Twojego dziecka odwiedzi w tym roku Święty Mikołaj? Wiesz jaka forma spotkania ze Świętym Mikołajem została wybrana? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Podziel się proszę nimi w komentarzu.