Kwestia żywienia najmłodszych w placówkach oświatowych jest istotna dla większości, jeśli nie wszystkich rodziców. Często to właśnie wyżywienie w przedszkolu jest jednym z tych, które decydują o wyborze przedszkola dla dziecka. Kto ustala menu w placówce? Jak wyglądają zasady opłat za wyżywienie? Czy rodzic powinien mieć dostęp do jadłospisu? Co z alergiami pokarmowymi?
Wyżywienie w przedszkolu – podstawy prawne
O tym, że każdy przedszkolak przebywający w placówce powinien mieć zapewnione wyżywienie mówi nadrzędny dokument – Ustawa Prawo Oświatowe z dnia 14.12.2016.
Art. 108. Przedszkole w zakresie realizacji zadań statutowych zapewnia
dzieciom możliwość korzystania z:
1) pomieszczeń do nauczania, wychowania i opieki;
2) placu zabaw;
3) pomieszczeń sanitarno-higienicznych i szatni;
4) posiłków.
Organizacja posiłków jest zadaniem statutowym placówki, ale za finansowanie posiłków odpowiadają rodzice. W art. 106 tej samej ustawy czytamy, że „(…) wysokość opłat za posiłki ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.”, co odnosi się również do przedszkoli. Ile wynosi stawka za dzienne wyżywienie? Opłaty za wyżywienie powinny pokrywać wyłącznie faktyczne koszty wytworzenia posiłków, a ściślej tzw. wsadu do kotła (równowartości wykorzystanych surowców). W zależności od tego, czy przedszkole dysponuje własną kuchnią czy korzysta z cateringu oraz ilości zadeklarowanych posiłków, opłaty te wahają się od 7 do 15zł. Najczęściej rodzic deklaruje ilość posiłków w umowie z przedszkolem i pokrywa opłatę z góry, natomiast w kolejnym miesiącu odliczana jest kwota za nieobecność przedszkolaka (czyli niewykorzystane posiłki).
W przedszkolu powinny być zapewnione 3 posiłki w ciągu dnia. Ważne jest, żeby obiad, jako posiłek ciepły, podawany był w godzinach realizacji podstawy programowej (to jest do godz. 13:00), żeby mogły z niego skorzystać również te dzieci, które korzystają z przedszkola bezpłatnie. W zależności od organizacji przedszkola proponują szyk śniadanie-obiad-podwieczorek, ale zdarza się również układ śniadanie-drugie śniadanie-obiad. Dodatkowo często jako przekąska serwuje się dzieciom jakiś owoc, a woda do picia jest podawana na każde życzenie dziecka w ciągu dnia.
Kuchnia czy catering?
W zależności od tego jakimi zasobami lokalowymi i kadrowymi dysponuje placówka, wyżywienie można zapewnić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to własna kuchnia, a więc zatrudnienie pań kucharek i organizacja zaplecza kuchennego zgodnie z wymaganiami określonymi przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Wytyczne dotyczą przede wszystkim ilości pomieszczeń i ich przeznaczenia oraz wyposażenia (a więc urządzeń i sprzętów, które powinny znaleźć się w takiej kuchni: kuchenka, co najmniej dwa zlewy, lodówka, zmywarka i inne).
Jeżeli placówka z przyczyn lokalowych lub kadrowych nie jest w stanie zorganizować przygotowywania posiłków we własnym zakresie, może skorzystać z usług firmy cateringowej. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej w przedszkolach prywatnych, które są małymi placówkami, nierzadko znajdującymi się w lokalu na parterze bloku mieszkalnego. Osoby pracujące w przedszkolu mają również wobec tego mniej obowiązków związanych z przygotowaniem posiłków.
Jadłospis – kto go ustala, co powinien zawierać?
Za to, jak będzie wyglądało przedszkolne menu i co się w nim znajdzie odpowiada intendent/intendentka. Jest to osoba, która mówiąc najogólniej – sprawuje nadzór nad żywieniem w placówce. To ona zawiaduje dostawami prowiantu, dba o jego prawidłowe przechowywanie, przygotowuje jadłospisy, kontroluje warunki sanitarne na każdym etapie przygotowywania pożywienia i prowadzi odpowiednią dokumentację. Podczas układania menu dla najmłodszych, intendent musi zwracać szczególną uwagę na to, by posiłki były zdrowe, zróżnicowane, a sama dieta była dobrze zbilansowana. Ważnym aspektem jego pracy jest też to, żeby podczas układaniu jadłospisu uwzględnił potrzeby dzieci z alergiami pokarmowymi oraz specjalne diety. Jadłospis, który przygotowuje intendent, musi być zgodny z aktualnym rozporządzeniem wydanym przez Ministra Zdrowia, zawierającym informacje o tym, jakie składniki można stosować w ramach żywienia dzieci w przedszkolu.
Wyżywienie w przedszkolu – przykładowy jadłospis
Poniżej zostawiam Ci do wglądu przykładowy tygodniowy przedszkolny jadłospis. Zaznaczę tylko, że to nie jest w moich oczach jadłospis wzorcowy – umieszczam go tutaj po to, żeby pokazać Ci jego strukturę, a nie wartościowe posiłki. Ważne jest, żeby zawierał on wszystkie alergeny, które mogą wywoływać reakcje organizmu i być zagrożeniem dla dzieci z nietolerancją pokarmową. Zwykle są one wytłuszczone lub podkreślone w tekście. Dobrze też, jeśli do przygotowania zaplanowanych posiłków wykorzystywana jest minimalna ilość soli i cukru – dążymy przecież do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci i dbania o ich zdrowie. O tym, jak oceniam ilość cukru pojawiającą się w przedszkolnym menu pisałam w artykule #022.
Jadłospis powinien być umieszczony z wyprzedzeniem w miejscu dostępnym dla rodziców. Może to być przedszkolny korytarz, drzwi wejściowe albo/oraz strona internetowa przedszkola. Ta forma jadłospisu online sprawdzi się również najlepiej w obecnym czasie, kiedy rodzic ma utrudniony kontakt z nauczycielem i nie wchodzi do placówki.
Wyżywienie w przedszkolu – czy rodzic ma na nie wpływ?
Jeśli masz zastrzeżenia do propozycji posiłków, ich jakości czy różnorodności – warto zgłosić się z nimi do intendenta lub innej osoby decydującej o jadłospisie. Jeśli rozmowa nie przyniesie rezultatów i spotkasz się z murem, możesz zawsze umówić się na spotkanie z dyrektorem. Myślę, że w kwestii prawidłowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym jest jeszcze wiele do zrobienia, a Ty jako rodzic możesz edukować i prowadzić dialog z placówką. Jeśli Twoje dziecko cierpi na nietolerancję lub alergię pokarmową – zgłoś to przy podpisywaniu umowy i anonsuj w pierwszych spotkaniach z nauczycielem. Dopytaj, czy jest możliwość dostosowania wyżywienia do potrzeb Twojego dziecka. Jeśli nie, zastanówcie się wspólnie się nad odpowiednim rozwiązaniem. Znam przypadki, w których mama sama przygotowywała posiłki i dostarczała do przedszkola, jeśli placówka nie była w stanie zapewnić odpowiedniego wyżywienia.
Jak oceniasz sposób żywienia dzieci w przedszkolu Twojego dziecka? Jesteś zadowolona z jakości proponowanych posiłków? Czy masz dostęp do jadłospisu? Chętnie przeczytam Twoje doświadczenia i przemyślenia na temat wyżywienia w przedszkolu w komentarzu.
Witam serdecznie.Mam duże zastrzeżenia co do żywienia mojego dziecka w przedszkolu.Syn ma 3latka,od września zaczął uczęszczać do przedszkola.Mam 3 dzieci i od zawsze starałam się uczyć ich podstaw zdrowego żywienia.W domu było zdrowo a w przedszkolu syn nie je nic prócz śniadania ,które sama mu przygotowuje🙄Główna siedziba przedszkola ma własną kuchnię,tam dzieci mają zapewnione 3 posiłki,zbilansowana dietę i jedzą jak jeść się powinno..Przedszkole w mojej miejscowości jest filia,tutaj dowożony jest catering w styropianowych pojemnikach,z okropnym jedzeniem ,bez możliwości wyboru,bo tak dyrektor wybrał…Dzieci są dzielone na te lepsze ,które mają zapewnione posiłki ze zdrową żywnością gotowana na kuchni,i na te gorsze które mają dowożony tylko obiad,i to taki że mdli na sam widok ale dzieci mają to jeść…Nie ma spełnionych żadnych norm co do wyżywienia,nie ma składu produktów jakie się w tym kolokwialnie mówiąc ,,bublu,,znajdują…Jest zapewniony catering przez przedszkole i mają to jeść…A to że dzień w dzień obiady są zabierane przez rodziców do domu i jak w moim przypadku wyrzucane to mało ważne.Dyrekcja zapewnia posiłek,jeden na cały pobyt dziecka w placowce,jeszcze taki że brak słów,ale regulamin odhaczony…😔Nie ważne że dziecko spędza pół dnia na suchym prowiancie,nie ważne że jadłospis jest gorszy niż mają więźniowie,i praktycznie wiecznie dania się powtarzają,ważne że dyrekcja robi swoje i ma gdzieś zdrowie naszych dzieci 😔Tak jest od lat,i nikt nie reaguje …To jest przykre🙄😔Pozdrawiam serdecznie.