przedszkojak.pl

Jestem pewna, że choć raz dopadło Cię to uczucie. Dzieje się coś nagłego, niespodziewanego dotyczącego Twojego Przedszkojaka i masz wrażenie, że wszystko teraz zależy tylko od Ciebie i Twoich decyzji, że jesteś z tym zupełnie sama. Córka zalicza potężną wywrotkę na hulajnodze – Ty musisz opatrzyć rany i ocenić, czy należy jechać na SOR. Zauważasz, że synek ma problemy z wymową głoski „k” – zastanawiasz się jak można mu pomóc, by polepszyć jego mowę. Twoja mamina intuicja jest zwykle Twoim sprzymierzeńcem, ale potrzebujesz się upewnić czy dobrze myślisz, czy idziesz we właściwym kierunku. Gdzie w takim razie możesz szukać pomocy?

„Jestem mamą, wiem, co mam robić”. „Tyle kobiet na świecie wychowuje dzieci, ja też sobie poradzę”. „Nikt nie podejmie lepszej decyzji ode mnie”. Znasz to? Tak bardzo chciałybyśmy być samowystarczalne, że często nie pozwalamy sobie pomóc. Niestety nie na każdy temat i nie w każdej dziedzinie wiemy wszystko o swoim dziecku. I bardzo dobrze! Możemy garściami czerpać z wiedzy specjalistów czy doświadczenia innych mam. Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach to jest jeszcze łatwiejsze niż zwykle – nie musimy polegać wyłącznie na wiedzy i doświadczeniu naszych mam i babć. Tylko dajmy sobie pomóc i zdejmijmy z barków tą odpowiedzialność.

Pogotowie ratunkowe dla Mam

Myślę, że każda z mam powinna mieć swoje prywatne „pogotowie ratunkowe” – listę osób i kontaktów, do których bez wahania zgłasza się z problemem czy wątpliwościami. Powinny to być osoby, które dadzą mamie nie tylko ukojenie, ale też realną i wartościową pomoc. Jakżeby nam Mamom było łatwiej, gdybyśmy mogły liczyć na takie wsparcie w każdej sytuacji.

Kto może znaleźć się w gronie matczynych ratowników? Z nimi Twoja codzienność będzie znacznie łatwiejsza!

  1. Tata dziecka/Partner/Mąż – w zależności od sytuacji będzie się nazywał inaczej. Jeśli mamy kogoś takiego u boku, powinien być naszym pierwszym ratownikiem – konsultować z nami wysypki, problemy wychowawcze, trudności w zasypianiu i wspólnie ustalać co dalej. To ważne, żeby wiedzieć, że dzielicie tę odpowiedzialność za Malucha na pół i razem podejmujecie decyzje.
  2. Rodzice/Dziadkowie – z niemal każdą wątpliwością możesz zwrócić się do swojej mamy lub teściowej, jeśli ufasz w ich kompetencje. Nawet jeżeli ich wiedza nie jest na tyle aktualna, sama rozmowa może otworzyć Ci oczy na pewne sprawy. Oprócz doświadczenia chętnie podzielą się też z Wami swoim czasem i uwagą i zajmą się Przedszkojakiem jak tylko będzie taka potrzeba.
  3. Rodzeństwo/Ciocie i Wujkowie – to oni zwykle chętnie poświęcą swój czas i energię na zabawy z Przedszkojakiem, zabiorą go na wycieczkę czy zapewnią inne atrakcje, kiedy Ty musisz zadbać o siebie albo inne obowiązki domowe.
  4. Przyjaciele – znają Cię doskonale i wiedzą na co Cię stać. Nawet jeśli sami nie mają dzieci i nie potrafią wczuć się w sytuację, wskażą Ci Twoje cechy i umiejętności, które powinnaś w tej sytuacji wykorzystać i przypomną, że jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka!
  5. Inne mamy w okolicy/sąsiedztwie – mieć grupę mam, które mając na wyciągnięcie ręki możesz poprosić o wspólny spacer, odebranie dziecka z przedszkola czy rozmowę to prawdziwy skarb! Będą też fantastyczną grupą do dyskusji o wyborze placówki w okolicy czy lekarza.
  6. Nauczyciel wychowawca – jeśli masz szczęście i dobrą relację z wychowawcą Twojego dziecka, śmiało możesz pytać i doradzać się we wszelkich kwestiach dotyczących wychowania i rozwoju dziecka. Jeśli problemy, z jakimi zmaga się Przedszkojak będą wspierane na co dzień i w przedszkolu, i w domu – jest duża szansa, że raz dwa sobie z nimi poradzicie. Wychowawca jest też pierwszą osobą, która może wskazać Ci specjalistę, do którego możesz się udać.
  7. Specjaliści w przedszkolu – z reguły w przedszkolu Twojego dziecka pracuje grupa specjalistów, którzy są świetni w swojej dziedzinie – zapytaj o możliwość kontaktu lub spotkania i skonsultuj swoje spostrzeżenia.
  8. Specjaliści dziecięcy – mam tu na myśli takie miejsca jak poradnia psychologiczno-pedagogiczna, centrum medyczne czy ośrodki terapeutyczne – skieruj się tam w celu diagnozy konkretnych trudności Przedszkojaka.
  9. Inne mamy w sieci – to społeczność, która o dzieciach i wychowaniu mogłaby rozprawiać non stop! Wystarczy tylko zadomowić się na jednej czy kilku grupach i w chwili kryzysu zasięgnąć porady. Ważne, żeby trafić w takie miejsce, w którym mamy realnie sobie doradzają, bez ocen i uszczypliwości.
  10. Specjaliści w sieci (blogi, strony internetowe) – jestem pod wrażeniem tego, jak specjalistyczną i fachową wiedzą dzielą się w Internecie ludzie na co dzień pracujący z dziećmi – dietetycy dziecięcy, fizjoterapeuci, pedagodzy, animatorzy dziecięcy i cała rzesza innych specjalistów. Osobiście najbardziej cenię sobie takie miejsca w sieci, w których można nawiązać kontakt z prowadzącym, poznać jego podejście i czerpać z jego wiedzy. Grzechem byłoby z tego nie korzystać!

Zdawałaś sobie sprawę z tego, że masz wokół siebie tylu pomocników? Wiem, że każda z nas jest w innej sytuacji życiowej. Masz jedno dziecko lub kilka, możesz liczyć na partnera albo wychowujesz dziecko samodzielnie, mieszkasz blisko rodziny albo musisz pokonać setki kilometrów, żeby umożliwić dzieciom kontakt z dziadkami. Biorąc pod uwagę Twoją konkretną maminą sytuację, chwyć za kartkę i długopis i bazując na mojej tabeli stwórz własną, wypełniając skrupulatnie rubryka za rubryką.

Lp.

Jaki mam problem?
W czym potrzebuję wsparcia?

Kto mi może pomóc?

Kontakt

1.      
2.      
3.      
4.      
5.      

 

 

Być może nie będziesz musiała skorzystać z pomocy każdego z wymienionych przeze mnie źródeł. Być może faktycznie fantastycznie radzisz sobie na co dzień tylko z pomocą męża. Nie zmienia to faktu, że taka lista da Ci poczucie bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy faktycznie pojawi się jakiś problem wychowawczy, rozwojowy czy zdrowotny u Twojego dziecka. Nie bez przyczyny ktoś kiedyś powiedział, że „Do wychowania jednego dziecka potrzebna jest cała wioska”. Pozwól sobie angażować osoby w Twoim otoczeniu do pomocy kiedy tego potrzebujesz. Daj sobie szansę na pogłębianie wiedzy o rodzicielstwie od specjalistów, kiedy stoisz w rozkroku i nie wiesz co dalej. Pozwól innym spożytkować energię Twojego Przedszkojaka, kiedy Twoje baterie są na wyczerpaniu. Mając świadomość tego, że nie jesteś sama dużo łatwiej będzie Ci być mamą!

Liczę na to, że przedszkojak.pl i jego zasoby też znajdą się na Twojej liście! Zrobię co w mojej mocy, żeby na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i intuicji niwelować trudności wychowawcze i wyposażać Cię w niezbędne matczyne kompetencje.

Pin It on Pinterest